Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

„Levé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují levou část srdce jako funkční jednotku, tzn. levou síň a levou komoru. Do „levého srdce“ vstupuje čtyřmi plicními žílami okysličená krev z plic a aortou je pumpována do systémového oběhu. Viz také pravé srdce.

„Pravé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují pravou část srdce jako funkční jednotku, tzn. pravou síň a pravou komoru. Do „pravého srdce“ vstupuje z těla horní dutou žílou a dolní dutou žílou odkysličená krev, která následně vstupuje skrze plicnici do plic. Viz také levé srdce.

Lidské srdce se skládá celkem ze čtyř vrstev. Směrem od vnějšího povrchu dovnitř rozlišujeme perikard, epikard, myokard a endokard.

Umělé srdce neboli TAH (zkratka pochází z anglického názvu total artificial heart) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. Umělé srdce kompletně nahrazuje biologické srdce. Při operaci je těžce poškozené a téměř nefunkční srdce pacienta vyňato a nahrazeno umělou mechanickou pumpou.

Zástava srdce je jiný název pro srdeční zástavu.

Srdce (lat. cor) je sval velikosti pěsti. Bije přibližně 80× za minutu. Skládá se ze čtyř částí, které se střídavě stahují a uvolňují: levá síň, levá komora, pravá síň a pravá komora. Z pohledu biologické funkce je srdce pumpou s dutinami, do nichž vstupuje krev, která je následně vháněna do plic a do celého těla. Obrázek: Průřez lidským srdcem – pohled zepředu. Povšimněte si zejména těchto částí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): levá síň (atrium sinistrum), levá komora (ventriculus sinister), pravá síň (atrium dextrum), pravá komora (ventriculus dexter), dolní dutá žíla (vena cava inferior), horní dutá žíla (vena cava superior), plicnice (truncus pulmonalis), plicní žíly (venae pulmonales), aorta (aorta). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148201)

Syndrom hypoplastického levého srdce neboli HLHS (zkratka pochází z anglického názvu hypoplastic left heart syndrome) je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se tím, že celá levá polovina srdce je nedostatečně vyvinutá a nefunkční. Srdeční chlopně mohou být zúžené (stenotické) nebo úplně uzavřené (atretické). Krev se (když již nemůže protékat do pravé síně skrze foramen ovale, které je po narození uzavřeno) hromadí v levé síni. Pravá komora tak je nucena pumpovat krev nejen do plicního oběhu, ale prostřednictvím Botallovy dučeje (ductus arteriosus) také do systémového oběhu. Pokud se ductus arteriosus uzavře, systémový oběh nedostává téměř žádnou krev a u dítěte dochází k oběhovému selhání. Pokud není defekt včas rozpoznán, dítě během krátké doby umírá. Obrázek: Syndrom hypoplastického levého srdce – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, PDA = otevřená Botallova dučej, TV = trojcípá chlopeň, MV = mitrální chlopeň, PV = plicní chlopeň, AoV = aortální chlopeň. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525840) Viz také syndrom, defekt.

Foramen ovale je latinské označení otvoru v dělící přepážce mezi pravou a levou síní. Během prenatálního vývoje je takový otvor přítomen u všech lidí. Za normálních okolností se uzavírá během prvních týdnů života. Přibližně u třetiny lidí se však neuzavírá zcela a zůstává po něm malý otvor, tzv. patentní foramen ovale. Viz také patentní foramen ovale.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků