Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Serotoninergní neboli serotonergní znamená „mající vztah k serotoninu“. Příklady: v serotoninergní synapsi působí jako neurotransmitery serotonin, serotoninergní neuron uvolňuje serotonin jako neurotransmiter. Viz také serotonin, cholinergní, adrenergní, dopaminergní.

Serotoninový syndrom je vzácný, potenciálně život ohrožující stav, který je vyvolán zvýšenou hladinou serotoninu (což je jeden z neurotransmiterů). Serotoninový syndrom je nejčastěji způsoben užíváním některých antidepresiv, zvláště pak při nesprávném dávkování. Viz také serotonin, syndrom.

Serotonergní je jiný název pro serotoninergní.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu neboli SNRI (zkratka pochází z anglického názvu serotonin and noradrenaline reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SNRI zabraňují tomu, aby byly serotonin a noradrenalin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu a noradrenalinu. SNRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem SNRI je venlafaxin. Viz také inhibitor, serotonin, noradrenalin, antidepresiva.

Serotonin, 5-hydroxytryptamin neboli 5-HT (zkratka pochází z anglického názvu 5-hydroxytryptamine) je jeden z neurotransmiterů. V lidském těle má nezastupitelnou úlohu: má vliv na aktuální náladu, podílí se na regulaci tělesné teploty, spánku, chuti k jídlu a metabolismu. Léky ovlivňující hladinu serotoninu (např. SSRI) se hojně používají k léčbě deprese i jiných duševních onemocnění. Serotonin se řadí mezi aminové hormony, bývá rovněž řazen mezi tzv. hormony štěstí. Obrázek: Chemická struktura serotoninu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), dusíku (modrá), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku nebo kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také 5-HT2C (receptor) a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz serotonin.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků