Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Polypeptid je poměrně dlouhá lineární (nevětvená) molekula tvořená „mnoha“ aminokyselinami (pro zjednodušení si je můžete představit jako „korálky“). Počet aminokyselin se v různých definicích mírně liší: dolní hranicí je 20–40 aminokyselin. Kratší řetězce aminokyselin se označují jako oligopeptidy.

Polyp je abnormální výrůstek, který vyčnívá ze sliznice. Polypy se poměrně běžně vyskytují v tlustém střevě, v žaludku, v nosní dutině, ve vedlejších nosních dutinách, v močovém měchýři či v děloze. Mohou se vyskytovat však vyskytovat prakticky kdekoli v těle, kde jsou sliznice (včetně děložního čípku, hlasivek, tenkého střeva apod.). Z některých polypů se časem mohou stát zhoubné nádory, jiné jsou zcela neškodné. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz polyp.

Polypektomie znamená „chirurgické odstranění polypu“. Tento pojem lze použít: v širším slova smyslu – jedná se o odstranění polypu obecně kdekoli v těle, v užším slova smyslu – jedná se o odstranění střevního polypu. Polypektomie ve smyslu „odstranění střevního polypu“ se obvykle provádí v rámci kolonoskopického vyšetření. Viz také polyp, -ektomie.

Střevní polyp je malý výrůstek, který se vytvořil na sliznici tlustého střeva. Většina střevních polypů je neškodná, avšak z některých z nich se časem může vyvinout kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva), který v pozdějších stadiích může člověka ohrozit na životě. Střevní polypy mohou vzniknout u kohokoli. Vyšší riziko mají lidé starší 50 let, dále lidé s nadváhou, kuřáci a ti, v jejichž osobní nebo rodinné anamnéze se vyskytly buď střevní polypy nebo kolorektální karcinom. Střevní polypy obvykle nezpůsobují potíže a nemají žádné příznaky. Pro lidi starší 50 let důležité pravidelně podstupovat screeningová vyšetření (nejlépe kolonoskopii), protože střevní polypy nalezené v časných stadiích lze obvykle bezpečně a úplně odstranit. Pravidelný screening a odstraňování polypů je nejlepší prevencí kolorektálního karcinomu. Viz také střeva, polyp, screeningová kolonoskopie, kolorektální karcinom.

Děložní polypy jsou abnormální výrůstky, které se u některých žen nacházejí v děložní sliznici (endometrium). Děložní polypy vyčnívají do děložní dutiny, k endometriu mohou být připojeny buď tenkou stopkou nebo širší základnou. Děložní polypy jsou obvykle nezhoubné (benigní), ale mohou způsobovat problémy s menstruací nebo plodností. Viz také děloha, polyp.

Familiární adenomatózní polypóza neboli FAP (zkratka pochází z anglického názvu familial adenomatous polyposis) je dědičné onemocnění, které se vyznačuje tvorbou velkého množství polypů ve sliznici tlustého střeva. Není-li FAP léčena, je velmi vysoká pravděpodobnost, že z jednoho nebo více těchto polypů časem vznikne kolorektální karcinom. Viz také familiární, adenom, polyp.

Žaludeční polypy jsou abnormální výrůstky, které se u některých lidí nacházejí v žaludeční sliznici. Žaludeční polypy jsou ve většině případů nezhoubné (benigní). Některé typy žaludečních polypů se však časem mohou změnit ve zhoubný nádor. Viz také žaludek, polyp.

Polyploidie znamená, že v buňce jsou přítomny více než dvě kompletní sady* chromozomů. U člověka se polyploidní buňky příliš často nevyskytují; příkladem jsou megakaryocyty. Většina somatických (nepohlavních) buněk je diploidní. * U člověka jedna sada chromozomů odpovídá 23 chromozomům, z toho je 22 autozomů (nepohlavních chromozomů) a 1 pohlavní chromozom. Viz také haploidie, diploidie, aneuploidie.

Pankreatický polypeptid neboli PP (zkratka pochází z anglického názvu pancreatic polypeptide) je peptidový hormon sestávající z 36 aminokyselin, který vzniká v PP-buňkách slinivky břišní. Pankreatický polypeptid je produkován při konzumaci stravy bohaté na bílkoviny (proteiny). Celkově ovlivňuje sekreci slinivky břišní, a to jak exokrinní (tedy produkci pankreatické šťávy), tak endokrinní (tedy produkci ostatních pankreatických hormonů). Viz také pankreatický, polypeptidy.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků