Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Umělé oplodnění neboli IVF (zkratka pochází z anglického názvu in vitro fertilization) je jednou ze tří hlavních metod asistované reprodukce. Nejprve je u ženy provedena stimulace vaječníků, aby v nich uzrál větší počet vajíček. Z vaječníků jsou poté odebrána zralá vajíčka, která jsou v laboratoři oplodněna spermiemi. Výsledkem úspěšného oplodnění je zygota a následně embryo, které je tenkou kanylou skrze děložní hrdlo přeneseno do dělohy. Obvykle jsou přenášena dvě nebo tři embrya, aby se zvýšila šance na otěhotnění. Zbývající životaschopná embrya je možné zamrazit a podle potřeby použít v dalším IVF cyklu. Jeden celý IVF cyklus trvá přibližně tři týdny. Viz také asistovaná reprodukce, oplodnění.

Nitroděložní oplodnění, intrauterinní inseminace neboli IUI (zkratka pochází z anglického názvu intrauterine insemination) je jednou ze tří hlavních metod asistované reprodukce. Spočívá v zavádění spermií muže do dělohy ženy pomocí katétru. Předtím je však obvykle provedena stimulace vaječníků; samotná inseminace se provádí v den předpokládané ovulace. Očekávaným výsledkem nitroděložního oplodnění je, že spermie doplavou do vejcovodu a tam oplodní vajíčko, což by mělo vést k početí. Viz také asistovaná reprodukce, oplodnění.

Oplodnění neboli fertilizace je splynutí vajíčka a spermie. K oplodnění dochází již ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko neboli zygota následně prochází mnoha rychlými buněčnými děleními, které jsou odborně označovány jako rýhování, a vzniká embryo; to putuje vejcovodem až do dělohy, kde se v normálním případě* uhnízdí v endometriu. * Poznámka: Někdy se může stát, že embryo se uhnízdí již ve vejcovodu. V takovém případě hovoříme o mimoděložním těhotenství, které však není slučitelné s životem embrya. Obrázek: Oplodnění vajíčka (ve vejcovodu) a jeho uhnízdění (v děložní sliznici) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také početí, nitroděložní oplodnění, umělé oplodnění.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků