Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Primární metabolity jsou látky produkované rostlinami, bakteriemi či plísněmi, které se přímo podílejí na jejich normálním růstu, vývoji nebo rozmnožování. Tyto látky jsou nezbytně nutné pro základní procesy, které udržují rostliny, bakterie či plísně při životě. Příklady primárních metabolitů jsou kyselina mléčná, některé aminokyseliny apod. Viz také metabolit, sekundární metabolity, metabolismus.

Sekundární metabolity jsou látky produkované rostlinami, bakteriemi či plísněmi, které se přímo nepodílejí na jejich normálním růstu, vývoji nebo rozmnožování. Tyto látky často představují jedinou možnost, jak se některé rostliny mohou bránit proti býložravcům (chutnají hořce, zapáchají nebo jsou dokonce toxické). K sekundárním metabolitům se řadí například flavonoidy, fytoestrogeny, fytosteroly, glukosinoláty, inhibitory proteáz, karotenoidy, monoterpeny, saponiny, sulfidy a také některá antibiotika (produkovaná plísněmi). Lidé využívají některé sekundární metabolity rostlin k různým účelům (léky, ochucovadla, barviva, ilegální drogy). Viz také metabolit, primární metabolity, metabolismus.

Metabolit je meziprodukt nebo konečný produkt metabolismu. Jinými slovy (a zjednodušeně řečeno), metabolity jsou látky vznikající při rozkladu živin, léčiv či jiných látek vstupujících do organismu, nebo i v rámci metabolismu tkání tělu vlastních (např. tuková tkáň nebo svalová tkáň). Termín „metabolit“ se obvykle používá pro malé molekuly. V lékařství je zvláštní pozornost věnována metabolitům léčiv: některé metabolity jsou farmakologicky neaktivní, jiné jsou ještě aktivní. V případě proléčiv jsou aktivní až jejich metabolity (viz metabolismus léčiva). Viz také metabolismus a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz metabolit.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků