Počet výsledků: 45

Otevřít filtraci

Indikační komise je zkrácený název pro onkologickou indikační komisi.

Fixní kombinace (v souvislosti s užíváním léků) je označení pro medikamentózní léčbu, při které pacient užívá nějaký přípravek s fixní kombinací.

Kompresní punčochy jsou zdravotnické prostředky, které pomáhají předcházet vzniku žilních onemocnění, jako jsou otoky, zánět žil a trombózy, a brání jejich dalšímu rozvoji. Kompresní punčochy jsou specializované punčochové zboží, které stlačuje dolní končetiny. Tím se zmenšuje průměr rozšířených žil, zvyšuje se rychlost průtoku krve žilami a účinnost žilních chlopní.

Komunitní péče znamená poskytování intervencí a podpory na úrovni městských čtvrtí, obcí a na venkově ve správné podobě tak, aby pacient dosáhl co největší úrovně nezávislosti (samostatnosti, soběstačnosti) a kontroly nad svým životem. Jde tedy o systém služeb, systém odborné podpory a pomoci v komunitě (ve společenství, v běžných životních podmínkách) a komunitou (společenstvím), nastavení běžné populace k akceptování handicapovaných občanů a k ochotě a připravenosti být jim dle svých možností přirozeně ku pomoci.

Komplementární medicína je jiný název pro alternativní medicínu. Viz také medicína (lékařství).

Komorový úhel (lat. angulus iridocornealis) je označení pro anatomický úhel v oku. Jedná se o úhel, který spolu svírají rohovka a duhovka, a skrze který odtéká komorová tekutina. Pokud komorová tekutina nemůže odtékat, může vzniknout zelený zákal (glaukom).

Kompulze je výraz používaný v psychologii, který označuje nutkavé, opakující se jednání či chování člověka. Odvozené přídavné jméno je kompulzivní. Viz také obsese.

Kóma je nejtěžší forma kvantitativní poruchy vědomí, jedná se o stav hlubokého bezvědomí. Na Glasgowské stupnici hloubky bezvědomí odpovídá 8 a méně bodům.

Komunitní přenos (u infekčního onemocnění) je charakterizován 30% nebo vyšším podílem případů, u kterých není jasný zdroj nákazy nebo nebyly importovány, a to při úhrnném týdenním počtu nově diagnostikovaných osob v dané oblasti 30/100 000 obyvatel nebo vyšší. V této situaci se nákaza začíná šířit v doposud nepostižené populaci, tedy například u osob, které nepobývaly v zasažené oblasti nebo nebyly v kontaktu se známým zdrojem nákazy. Viz také přenos infekce.

Pojmem komplikace označují lékaři nežádoucí nebo neočekávané stavy, ke kterým může dojít v průběhu nějakého onemocnění, poranění nebo některých typů léčby, zejména chirurgické (v případě medikamentózní léčby či radioterapie se hovoří spíše o vedlejších či nežádoucích účincích). Příklady (vlevo je uvedeno onemocnění či zákrok, vpravo jeho možné komplikace): chřipka – zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha, zápal plic apod., mentální anorexie – těžká podvýživa, anémie apod., zlomenina – infekce (v případě otevřené zlomeniny) apod., transplantace ledviny – tělo příjemce transplantovaný orgán „odmítne“ (ledvina nefunguje, celkový stav pacienta se naopak výrazně zhorší).

Zobrazeno 1 až 10 z 45

Počet výsledků