Počet výsledků: 78

Otevřít filtraci

Trávicí trakt, zažívací trakt neboli trávicí trubice je součástí trávicího systému. Zjednodušeně si jej můžeme představit jako trubicovitou strukturu (byť je v některých místech rozšířená, zúžená či různě zohýbaná), jejíž součásti na sebe vzájemně navazují: ústní dutina, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo (dvanáctník, lačník, kyčelník), tlusté střevo (slepé střevo, tračník, konečník), řitní otvor. Poznámka: Tračník a konečník jsou v odborných textech někdy souhrnně označovány jako kolorektum. Stěna trávicího traktu se obecně skládá ze čtyř vrstev specializované tkáně. Zevnitř směrem ven jsou to: sliznice (tunica mucosa), podslizniční vazivo neboli submukóza (tela submucosa), svalová vrstva, nejčastěji hladká svalovina (ačkoli v jícnu se vyskytuje i příčně pruhovaná svalovina), serózní membrána neboli seróza (tunica serosa); pouze v horní části jícnu je čtvrtou vrstvou tzv. adventicie (tunica adventitia). Obrázek: Struktura stěny trávicího traktu – schematický nákres. Tučnými popisky jsou zvýrazněny čtyři vrstvy specializované tkáně: sliznice, podslizniční vazivo, svalová vrstva (v tomto případě hladká svalovina) a serózní membrána. Žlutě jsou vyznačeny nervy, které jsou součástí enterického nervového systému. (Zdroj: By Goran tek-en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons) Viz také trávení, trávicí systém.

Krvácení do trávicího traktu neboli gastrointestinální krvácení může mít různé příčiny; těmi nejčastějšími jsou jícnové varixy, žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy. Krvácení do trávicího traktu se může projevit například zvracením krve nebo dehtovitou stolicí (melénou). Kterýkoli z těchto alarmujících příznaků je důvodem pro neodkladnou návštěvu lékaře. Viz také krvácení, trávicí trakt.

Polymerázová řetězová reakce s reverzní transkripcí neboli RT-PCR (zkratka pochází z anglického názvu reverse transcription polymerase chain reaction) je podtypem polymerázové řetězové reakce. RT-PCR se používá např. při PCR testech.

Transferová RNA (tRNA) je jednořetězcová molekula RNA, která se podílí na procesu proteosyntézy. Existuje větší množství transferových RNA, z nichž každá se váže na zcela konkrétní aminokyselinu. Kromě toho se každá tRNA vyznačuje přítomností tzv. antikodonu (kombinace tří nukleotidů), který se váže na odpovídající kodon (rovněž kombinace tří nukleotidů) mediátorové RNA. Díky tomu může postupně vzniknout požadovaný polypeptid a následně i protein. Viz také ribonukleová kyselina, proteosyntéza.

Reverzní transkripce je proces, při kterém podle „vzoru“ RNA vzniká DNA. Reverzní transkripce je zcela zásadní proces v životním cyklu retrovirů, neboť ty mají svou genetickou informaci uloženou v molekule RNA: pomocí reverzní transkripce ji „přepíšou“ do DNA a tu pak „vmezeří“ do DNA hostitelské buňky.

Transvaginální znamená „přes pochvu“. Příklady: transvaginální síťka – speciální chirurgická síťka, která se používá při léčbě stresové inkontinence moči u některých žen (a zavádí se při chirurgickém zákroku, který se provádí přes pochvu), transvaginální ultrazvuk je ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař (obvykle gynekolog) používá ultrazvukovou sondu zasunutou do pochvy pacientky, apod. Viz také trans-, vaginální.

Močový trakt je jiný název pro močové cesty. Viz také moč.

Autologní transplantace je transplantace, při níž transplantovaná tkáň nebo orgán pochází od stejného jedince. Například pacientovi před cytostatickou léčbou je odebrána kostní dřeň, a po léčbě je transplantována zpět do jeho organismu. Viz také transplantace.

Tranzitorní ischemická ataka (TIA) je mírná forma cévní mozkové příhody. Někdy je lidově označována jako „malá mrtvice“. O TIA lékaři hovoří, pokud jsou neurologické příznaky (např. poruchy smyslového vnímání v pažích a/nebo v nohách, poruchy zraku atd.) pouze dočasné. TIA je vyvolána malou krevní sraženinou, která zablokuje cévu, ale během několika minut (až maximálně 24 hodin) dojde k rozpadu této sraženiny a jejímu rozpuštění v krvi, čímž se krevní průtok obnoví. Pacienti postižení TIA nemají žádné trvalé následky. Ačkoli TIA bývá označována jako „malá mrtvice“, nelze ji podceňovat, a to především proto, že bývá varovným signálem před „pravou“ ischemickou cévní mozkovou příhodou.

Transudát (někdy psáno i ve tvaru „transsudát“) je výpotek jiného než zánětlivého původu. Transudát se vyznačuje nízkým obsahem proteinů, obvykle bývá čirý. Viz také trans-, výpotek, exsudát.

Zobrazeno 1 až 10 z 78

Počet výsledků