Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Přední lalok hypofýzy je jiný název pro adenohypofýzu. Viz také lalok, hypofýza.

Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa neboli HPA osa (zkratka HPA pochází z anglického názvu hypothalamic-pituitary-adrenal axis) je souhrnné označení pro tři vzájemně komunikující oblasti v těle: hypothalamus, hypofýzu a nadledviny. HPA osa ovlivňuje některé tělesné funkce a reakce, přičemž tou nejvýznamnější je reakce na stres. Stručný popis fungování HPA osy je následující (viz také obrázek níže): Hypothalamus vylučuje kortikotropin uvolňující hormon (CRH), který stimuluje („povzbuzuje“) hypofýzu – přesněji řečeno adenohypofýzu – k vylučování adrenokortikotropního hormonu (ACTH). ACTH putuje krevním řečištěm, až se dostane do nadledvin, kde stimuluje vylučování kortizolu. Jakmile hladina kortizolu v krvi dosáhne určité úrovně, zablokuje se tím uvolňování CRH z hypothalamu, a následně i uvolňování ACTH z adenohypofýzy. Snížení hladin CRH a ACTH pak vede ke snížení hladiny kortizolu. Tento regulační mechanismus je označován jako negativní zpětná vazba. Obrázek: Hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hypothalamus, hypofýza, nadledviny.

Zadní lalok hypofýzy je jiný název pro neurohypofýzu. Viz také lalok, hypofýza.

Hypofýza neboli podvěsek mozkový (lat. hypophysis nebo glandula pituitaria) je malá endokrinní žláza (přibližně o velikosti hrášku), která se nachází na spodině mozku, těsně pod hypothalamem. Hypofýza hraje důležitou roli v regulaci životně důležitých tělesných funkcí. Vylučuje totiž širokou škálu hormonů, které řídí činnost mnoha dalších endokrinních žláz. Hypofýza se nachází v tzv. tureckém sedle (lat. sella turcica) – kostěné prohlubni na spodině lebky, zhruba řečeno „mezi mozkem a nosem“. Rozlišujeme na ní dva laloky: adenohypofýza (neboli přední lalok hypofýzy) a neurohypofýzu (neboli zadní lalok hypofýzy). Hypofýza je napojena na hypothalamus – součást mozku, která mimo jiné řídí činnost hypofýzy. Hypofýza a hypothalamus společně tvoří tzv. hypothalamo-hypofyzární systém. Odvozené přídavné jméno je hypofyzární. Obrázek: Umístění hypofýzy na spodině mozku (levá část obrázku), adenohypofýza a neurohypofýza (zvětšený výřez v pravé části obrázku) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hypo-, hormony hypofýzy a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hypofýza, případně hypofyzární.

Hormony hypofýzy neboli hypofyzární hormony jsou hormony, které vznikají v hypofýze – a z ní jsou vylučovány do krevního oběhu. Na hypofýze neboli podvěsku mozkovém rozlišujeme dva laloky. Každý z nich vylučuje několik různých hormonů; tyto hormony po uvolnění do krevního oběhu působí na různé cílové orgány, žlázy nebo buňky. Adenohypofýza neboli přední lalok hypofýzy produkuje: adrenokortikotropní hormon (ACTH), tyreotropní hormon (TSH), luteinizační hormon (LH), folikulostimulační hormon (FSH), prolaktin, růstový hormon (GH), melanocyty stimulující hormon (MSH). Z neurohypofýzy neboli zadního laloku hypofýzy se uvolňují*: antidiuretický hormon (ADH), oxytocin. * Vysvětlivka: Hormony neurohypofýzy ve skutečnosti vznikají v hypothalamu. Obrázek: Hormony hypofýzy – schematický nákres. Hormony vylučované adenohypofýzou jsou znázorněny fialově, hormony vylučované neurohypofýzou jsou znázorněny růžově. Šipky vedou k cílovým orgánům nebo žlázám, na které jednotlivé hormony působí. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také hormony, hypofýza.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků