Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Gastrointestinální stromální nádor neboli GIST (zkratka pochází z anglického názvu gastrointestinal stromal tumour) je typ zhoubného nádoru, který obvykle začíná v buňkách stěny trávicího traktu (nejčastěji však v žaludku). Některé GIST mohou růst pomalu, zatímco jiné mohou růst a šířit se velmi rychle. Viz také gastrointestinální, stroma, nádor.

Gastrointestinální doslova znamená „týkající se žaludku a střev“. Tento výraz se však častěji používá v širším smyslu, kdy znamená „týkající se trávicího traktu“. Například gastrointestinální krvácení je „krvácení do zažívacího traktu“ apod. Viz také gastr(o)-, intestinální a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz gastrointestinální.

Gastrointestinální hormony jsou hormony, které jsou vylučovány buňkami ve sliznici trávicího traktu, a které se různými způsoby podílejí na trávení. Existuje velké množství gastrointestinálních hormonů, které jsou vylučovány v různých místech trávicího traktu, a jejichž funkce se někdy částečně překrývají. Mezi tyto hormony se řadí například gastrin, ghrelin, cholecystokinin, motilin a sekretin. Viz také gastrointestinální, hormony.

Gastrointestinální krvácení je odborný název pro krvácení do trávicího traktu. Viz také gastrointestinální, krvácení.

Gastrointestinální píštěl je abnormální průchod mezi nějakou částí trávicího traktu: jiným orgánem nebo tělní dutinou (vnitřní píštěl), kožním povrchem těla (zevní píštěl neboli enterokutánní píštěl). Odhaduje se, že přibližně 85-90 % všech gastrointestinálních píštělí vzniká jako komplikace chirurgických zákroků. Mezi další možné příčiny gastrointestinálních píštělí patří například prodělaná radioterapie v oblasti břicha, některá infekční onemocnění, idiopatické střevní záněty (včetně Crohnovy choroby), úrazy břicha a zhoubné nádory v oblasti břicha. Viz také gastrointestinální, píštěl.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků