Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Encefalitida je odborný název pro zánět mozku. Viz také -itida.

Japonská encefalitida je virové onemocnění postihující mozek, které přenášejí některé druhy komárů. Nejčastěji se vyskytuje ve venkovských oblastech v jihovýchodní Asii, v Tichomoří a na Dálném východě. Virus přežívá v krvi ptáků a prasat, na člověka se přenáší bodnutím komára. Onemocnění není přenosné z člověka na člověka. Viz také zánět mozku (encefalitida).

Klíšťová encefalitida je onemocnění vyvolané virem klíšťové encefalitidy. Onemocnění má sezónní charakter od března do listopadu s maximem výskytu od května do září. Proti klíšťové encefalitidě se lze nechat naočkovat. Průběh klíšťové encefalitidy je obvykle dvoufázový: V první fázi trvající 2 až 7 dní, kdy se virus nachází v krvi, má nemoc chřipkovitý charakter, projevuje se zvýšenou tělesnou teplotou, únavou, slabostí, bolestmi kloubů a svalů a bolestmi hlavy. První fáze klíšťové encefalitidy může někdy chybět, tzn. u části nakažených se onemocnění neprojeví nebo jsou přítomny jen lehké nespecifické příznaky. Poté následuje 4–10denní období bez potíží, po němž nastupuje druhá fáze projevující se postižením centrálního nervového systému. Typické onemocnění probíhá jako virový zánět mozkových blan (serózní meningitida) s bolestmi hlavy, světloplachostí, zánětem spojivek anebo jako zánět mozku (encefalitida) s poruchami spánku, paměti, koncentrace, rovnováhy, dezorientace, dochází k postižení hlavových nervů. Při postižení mozku a míchy (encefalomyelitida) se objevují obrny. Nejzávažnější je forma bulbocervikální, kdy dochází k selhání důležitých center v prodloužené míše, tato forma často končí smrtelně. Smrtnost klíšťové encefalitidy je v ČR je pod 1%. Nemoc svým průběhem a následky dlouhodobě (až několik měsíců) vyřazuje člověka z běžného života, (absence ve škole, v práci, ve společenském životě). Po proběhlé nemoci jsou prokázány negativní dopady na zdraví formou poruch soustředění, přetrvávající bolesti hlavy, dlouhodobá únava, poruchy spánku, deprese, třes, poruchy rovnováhy, někdy i obrny končetin či obličeje. Viz také klíšťata, zánět mozku (encefalitida), virus klíšťové encefalitidy.

Virus klíšťové encefalitidy neboli TBEV (zkratka pochází z anglického názvu tick-borne encephalitis virus) je RNA virus, který způsobuje klíšťovou encefalitidu. Virus klíšťové encefalitidy se řadí mezi arboviry. TBEV se nejčastěji přenáší přisátím klíštěte obecného (Ixodes ricinus), které je tímto virem infikováno. Virus klíšťové encefalitidy mohou přenést všechna vývojová stadia klíštěte (larva, nymfa i dospělec). Dále je možný přenos při odstraňování klíštěte (pokud člověk nepoužívá ochranné pomůcky). TBEV se může přenášet i pitím nepasterizovaného mléka (ovčího, kozího i kravského) a konzumací nepasterizovaných sýrů nebo jiných výrobků z tepelně nezpracovaného mléka, které může obsahovat tento virus. Nakažená zvířata (ovce, kozy) mají virus v krvi několik dní – a v té době se virus dostává i do jejich mléka. Možný je i přenos transfuzí a transplantovanými orgány ve viremické fázi (tedy v době, kdy virus se nachází v krvi dárce). Viz také viry, klíšťová encefalitida.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků