Počet výsledků: 19

Otevřít filtraci

Bakterie mléčného kvašení (lat. Lactobacillales) je řád bakterií, které v rámci svého metabolismu produkují kyselinu mléčnou. Jedná se o poměrně početnou skupinu bakterií, která zahrnuje více než 10 rodů, mezi nimi i laktobacily. Viz také bakterie, kyselina mléčná, laktobacily.

Intolerance mléčného cukru je jiný název pro intoleranci laktózy. Viz také cukry.

Mléčný cukr je jiný název pro laktózu. Viz také cukry.

Kyselina mléčná neboli laktát je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Vzniká odbouráváním glukózy při anaerobním metabolismu, tzn. v případě, kdy plíce nedokážou do krevního oběhu dodávat dostatek kyslíku, aby pokryly požadavky svalů na energii. Poznámka: Laktát je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od kyseliny mléčné. Viz také kyselina, anaerobní metabolismus.

Mléčné zuby (lat. dentes decidui) neboli dočasný chrup je souhrnné označení pro celkem 20 prvních zubů, které se začínají prořezávat zhruba od 6. měsíce věku. Obrázek: Umístění a pojmenování jednotlivých mléčných zubů v horní i dolní čelisti. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také zuby, stálé zuby.

Mléčné žlázy jsou exokrinní žlázy, které se nacházejí v prsní tkáni žen i mužů. U dívek se však v období puberty (v důsledku uvolňujících se estrogenů) začínají mléčné žlázy vyvíjet a připravovat se na svou funkci v dospělém věku, tedy produkci mateřského mléka po porodu. Mléčné žlázy se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Viz také žlázy.

Bakteriální dysenterie je jiný název pro shigelózu. Viz také bakterie, dysenterie.

Bakterie jsou jednobuněčné organismy, které žijí všude kolem nás. Bakterie jakožto infekční agens patří k častým původcům bakteriálních onemocnění. Podle tvaru rozlišujeme: kulovité bakterie = koky (např. stafylokoky, streptokoky), tyčinkovité bakterie = bacily neboli tyčinky, spirálovité bakterie = spirily. Odvozené přídavné jméno je bakteriální. Viz také infekční agens, bakteriální infekce, bakteriální onemocnění a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz bakterie, bakteriální apod..

Bakteriologie je nauka o bakteriích. Jedná se o specializované odvětví mikrobiologie. Odvozené přídavné jméno je bakteriologický, odborník na bakteriologii se nazývá bakteriolog. Viz také bakterie, -ologie.

Bakteriální gastroenteritida je zánět žaludku a střeva, který je způsoben bakteriální infekcí. Bakteriální gastroenteritida může postihnout jednoho člověka, ale často postihuje celou skupinu lidí, kteří jedli stejné potraviny. Někdy se jí říká otrava jídlem, protože se často vyskytuje po jídle na piknicích, na velkých společenských akcích, případně ve stravovacích zařízeních, která nedodržují hygienické standardy. Bakterie se mohou do jídla nebo do pití, pokud je připravuje někdo, kdo si předtím řádně neumyl ruce, případně používal nečisté kuchyňské náčiní, kontaminovaná prkénka na krájení apod. Bakterie se mohou rovněž pomnožit v mléčných výrobcích nebo potravinách, které obsahují majonézu nebo byly příliš dlouho mimo chladničku, případně nebyly správně ohřívány. Bakteriální gastroenteritidu může způsobit mnoho různých typů bakterií, včetně Campylobacter jejuni, Escherichia coli, salmonel, stafylokoků apod. Viz také bakterie, gastroenteritida.

Zobrazeno 1 až 10 z 19

Počet výsledků