Počet výsledků: 182

Otevřít filtraci

Aspartátaminotransferáza neboli AST (zkratka pochází z anglického názvu aspartate transaminase) je enzym, který se nachází především v játrech, ale v menším množství i ve svalech a v některých dalších orgánech. Při poškození buněk obsahujících AST se tento enzym vyplavuje do krve. Vyšetření hladiny AST v krvi se proto nejčastěji používá k diagnostice poškození nebo onemocnění jater. Viz také aspartát.

Aspartát je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od kyseliny asparagové.

Aspartam je synteticky (uměle) připravená sloučenina dvou aminokyselin (konkrétně kyseliny asparagové a fenylalaninu), která se používá jako náhradní sladidlo. Aspartam je přibližně 180krát až 200krát sladší než sacharóza (řepný cukr), avšak neobsahuje téměř žádné kalorie. Na rozdíl od sacharózy se aspartam nepodílí na vzniku zubního kazu. Aspartam mohou používat i diabetici, není však vhodný pro pacienty s fenylketonurií. Obrázek: Chemická struktura aspartamu. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), vodíku (bílá), kyslíku (červená) a dusíku (modrá). (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také náhradní sladidla.

Zákonný zástupce je osoba oprávněná právně jednat jménem a na účet jiné osoby, přičemž toto její oprávnění na rozdíl od jiných druhů zastoupení vzniká přímo ze zákona. Zákonné zastoupení se vztahuje na případy, kdy fyzické osoby nejsou plně svéprávné z důvodů nedosažení zletilosti. Nejtypičtějším příkladem je zákonné zastoupení nezletilých dětí jejich rodiči nebo osvojiteli (adopce). Zákonné zastoupení v České republice v současné době upravuje zejména občanský zákoník.

Zánět žaludku neboli gastritida je přesněji řečeno zánět žaludeční sliznice. Léčba tohoto stavu závisí na tom, zda se jedná o akutní či chronickou gastritidu. Viz také gastropatie, zánět, žaludek.

Zánět žaludu penisu a předkožky neboli balanopostitida se může vyskytnout u chlapců či mužů v jakémkoli věku. Balanopostitida má mnoho příčin, mezi nimiž výrazně převažují infekce různými patogeny. Viz také zánět, žalud penisu, předkožka.

Zánět žaludku a střeva neboli gastroenteritida je nejčastěji vyvolán infekcí, ale může být způsoben i dietní chybou. Mezi příznaky se často objevuje průjem, zvracení a bolest břicha. Může se vyskytnout i horečka, únava a dehydratace. Gastroenteritidu obvykle způsobují viry (virová gastroenteritida), ale mohou ji vyvolat i bakterie (bakteriální gastroenteritida), vzácněji i parazité či plísně. Onemocnění se může šířit konzumací nesprávně připraveného jídla, pitím kontaminované vody nebo blízkým kontaktem s nakaženým člověkem. Viz také zánět, žaludek, střeva a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz gastroenteritida.

Závislost je nutkavá, chronická, tělesná nebo duševní potřeba užívání návykové látky nebo i konkrétního typu chování (tzv. nelátková závislost), přičemž v případě nemožnosti užití dané látky (či daného chování) se u závislého člověka vyskytují různé nežádoucí tělesné, duševní nebo společenské projevy, označované jako abstinenční příznaky. Viz také psychická závislost, fyzická závislost a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz závislost.

Rakovina žaludku je lidové označení pro zhoubné nádory žaludku. Viz také rakovina, žaludek.

Zánět šlachy neboli tendinitida nejčastěji vzniká v důsledku nadměrného namáhání šlachy nebo jejího poranění, často i při sportu. Často se vyskytuje na šlachách loktů, zápěstí, prstů, stehen, ale může postihovat i jiné šlachy v těle. Viz také zánět, šlachy.

Zobrazeno 1 až 10 z 182

Počet výsledků