Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Děložní adnexa neboli děložní přívěsky (lat. adnexa uteri) je společné označení pro vaječníky, vejcovody a některé další struktury, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dělohy.

Adnexektomie neboli salpingo-ooforektomie je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny vaječníky a vejcovody (bilaterální adnexektomie), případně pouze vaječník a vejcovod na jedné straně (nalevo nebo napravo; unilaterální adnexektomie). Adnexektomie se provádí v rámci léčby různých gynekologických onemocnění, včetně rakoviny vaječníků. Viz také děložní adnexa, -ektomie.

Adnexitida je odborný název pro zánět vaječníků a vejcovodů. Viz také -itida.

Kožní adnexa (lat. adnexa cutis) jsou specializované struktury, které jsou součástí kožního systému. U člověka se mezi kožní adnexa řadí vlasy a chlupy (společně s vlasovými folikuly), nehty, mazové žlázy, potní žlázy, apokrinní žlázy a mléčné žlázy. Viz také kůže.

Adenin (A) je jednou z pěti nukleových bází. Vyskytuje se v obou typech nukleových kyselin, tj. v DNA i v RNA. Ve dvouřetězcové molekule DNA se adenin páruje s thyminem. Obrázek: Chemická struktura adeninu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), dusíku (modrá) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Viz také nukleové báze, adenosin, adenosindifosfát, adenosintrifosfát.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků