Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Nealergické astma je méně častou formou astmatu, obvykle začíná až v dospělosti. Pod pojmem „nealergické astma“ se skrývají všechny typy astmatu, které nejsou spouštěny alergickými podněty. V těle probíhají zánětlivé procesy podobně jako u alergického astmatu, ale není snadné určit spouštěče. Rozlišují se tři typy nealergického astmatu, které mohou být přítomny současně: infekční astma, iritační astma a zátěžové astma. Viz také astma, alergické astma.

Iritační astma je jednou z forem nealergického astmatu. Iritační astma se objevuje, když jako spouštěče působí fyzikální podněty (především mlha, studený a/nebo vlhký vzduch) nebo chemické podněty (zejména cigaretový kouř, pouliční prach, výfukové plyny apod.).

Zátěžové astma je jednou z forem nealergického astmatu. Zátěžové astma se projevuje při tělesné námaze. U výkonnostních sportovců se může kombinovat s dalšími spouštěči, např. u plavců se může jednat o sloučeniny chloru obsažené ve vodě. Příznaky astmatu nastupují již během tělesné námahy, ale nejvíce jsou pociťovány až po ní.

Intermitentní astma je forma astmatu, která se vyznačuje občasným (záchvatovitým) zhoršením onemocnění. V mezidobí však může být pacient zcela bez obtíží. Viz také perzistentní astma. Viz také intermitentní, astma.

Provokační test při diagnostice astmatu spočívá v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek nechá pacienta inhalovat látku, která způsobuje zúžení průdušek, případně jej vystaví tělesné zátěži; snahou je vyvolat v průduškách stav obdobný tomu, kterým pacient trpí při akutních astmatických záchvatech. Viz také provokační test (obecně).

Astigmatismus je poměrně běžná oční vada, která způsobuje rozmazané vidění. Obvykle ji lze korigovat pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Zjednodušeně řečeno si astigmatismus můžeme představit tak, že oko není pravidelně kulaté ve všech směrech, ale že je v některém směru mírně „šišaté“. Paprsky světla, které dopadají do oka, se tak neprotínají v jednom bodě, jako je tomu u zdravého oka.

Perzistentní astma je forma astmatu, která se vyznačuje trvalými příznaky (záchvaty kašle, sípání, dušnost atd.). Viz také intermitentní astma. Viz také perzistentní, astma.

Astmatický záchvat je krátkodobé výrazné zesílení astmatu, které je zároveň spojeno s dušností.

Status asthmaticus je život ohrožující akutní stav, který se velmi vzácně může vyskytnout u astmatika. Je to nejtěžší forma astmatického záchvatu, která v mnoha případech vyžaduje hospitalizaci. Při status asthmaticus trvá dušnost několik hodin nebo nereaguje na léčbu.

AST je zkratka pro aspartátaminotransferázu.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků