erytropoetin

Erytropoetin neboli EPO (zkratka pochází z anglického názvu erythropoietin) je hormon, který vzniká v ledvinách* a z nich je také uvolňován do krevního oběhu. Erytropoetin působí na červené krvinky (erytrocyty) a chrání je před zničením. Zároveň stimuluje („povzbuzuje“) kmenové buňky v kostní dřeni, aby zvýšily svou produkci červených krvinek.

Přesné mechanismy, které řídí tvorbu erytropoetinu, nejsou zcela objasněny; je však známo, že specializované buňky v ledvinách jsou schopny detekovat hypoxemii (nízkou hladinu kyslíku v krvi) a reagovat na ni zvýšenou tvorbou erytropoetinu. Pokud je v krevním oběhu dostatek kyslíku, produkce erytropoetinu se snižuje; pokud však hladina kyslíku klesá, produkce erytropoetinu se zvyšuje. Tento mechanismus usnadňuje tvorbu většího množství červených krvinek, které přenášejí více kyslíku po těle, a tím zvyšují množství kyslíku v tkáních. Například při přesunu do vysoké nadmořské výšky klesá tlak vzduchu; to může způsobit hypoxii (nedostatek kyslíku obecně), která stimuluje zvýšení produkce erytropoetinu. K hypoxii může dojít také při nedostatečné funkci plic, tedy například při chronickém onemocnění plic, rozedmě plic a při kardiovaskulárních onemocněních. Produkce erytropoetinu je snížena u některých stavů, jako je selhání ledvin, dále u některých chronických onemocnění (včetně HIV/AIDS), některých typech zhoubných nádorů, či chronických zánětlivých onemocněních (např. revmatoidní artritida).

EPO se někdy používá jako lék – například při léčbě anémie nebo při poruchách krvetvorby. EPO je rovněž nechvalně „proslulý“ v souvislosti s dopingem: neférově se chovající sportovci jej zneužívají ke zvýšení počtu červených krvinek (tzv. krevní doping).

Poznámka: U vyvíjejícího se plodu vzniká EPO v játrech.

Erytropoetin se řadí mezi cytokiny a proteinové hormony.

Související příspěvky: