škára

Škára neboli dermis (lat. dermis) je silná vrstva kůže, která se nachází těsně pod pokožkou. Škáru tvoří pojivová tkáň a základní hmota amorfní (bezbarvá, průhledná hmota rosolovité konzistence), v nichž jsou rozptýleny různé buňky – například některé buňky imunitního systému (zvláště pak lymfocyty). Kolagenní vlákna dodávají škáře stabilitu, zatímco elastická vlákna zajišťují její pružnost. Do škáry rovněž zasahují krevní cévy, které jednak zásobují kůži živinami, jednak se podílejí na regulaci tělesné teploty a krevního tlaku.

Ve škáře se nacházejí také některé smyslové receptory. Například Meissnerova tělíska rozpoznávají jemný dotek, zatímco Ruffiniho tělíska jsou důležitá pro vnímání tlaku, tahu, napětí a pravděpodobně se podílejí i na vnímání teploty. Meissnerova i Ruffiniho tělíska jsou konkrétní příklady opouzdřených nervových zakončení. Ve škáře se nachází také mnoho volných nervových zakončení, která se podílejí na vnímání tlaku, doteku, bolesti, svědění či teploty. Součástí škáry jsou i vlasové folikuly a různé kožní žlázy (zejména potní, apokrinní a mazové žlázy).

Odvozené přídavné jméno je dermální.

Obrázek: Pokožka a dvě vrstvy škáry – mikroskopický snímek. (Zdroj: Original by Kilbad. Derivative by Mikael Häggström, M.D. - Public Domain, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121020534)

Viz také pokožka (epidermis), kůže.

Související příspěvky: