Mužská neplodnost

Jaké jsou nejběžnější příčiny mužské a které faktory ovlivňují kvalitu spermií? Jaká vyšetření jsou doporučována v případě podezření, že je muž neplodný? Lze neplodnost u mužů léčit? V čem spočívá asistovaná reprodukce? Odpovědi na tyto a další otázky, které se týkají uvedeného tématu, naleznete v příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Mužská neplodnost

Články na NZIP

  • Umělé oplodnění (IVF)

    Pokud se partnerským párům nedaří otěhotnět přirozenou cestou, přestože se o to pokouší déle než rok, lékař jim doporučí absolvovat vyšetření neplodnosti. V tuto chvíli se ještě nemusí jednat o tělesnou překážku nebo problém. Může se stát, že i podrobná vyšetření neodhalí žádnou příčinu a páru pomůže uklidnění, že problém nemají.

  • Záněty vaječníků a vejcovodů: co to je?

    Záněty vejcovodů a vaječníků se často vyskytují současně a oboustranně – pak jsou označovány jako adnexitida. Zánět v mnoha případech zároveň postihuje i děložní sliznici (endometrium) nebo pobřišnici (peritoneum). V takovém případě hovoříme o hlubokém pánevním zánětu (PID). Jak adnexitida, tak PID by měly být léčeny co nejdříve, jinak hrozí různé komplikace (např. neplodnost). Onemocnění však často probíhá bez příznaků, žena mnohdy nemá žádné potíže – a to je právě zrádné, neboť pozdní diagnostika s sebou nese vyšší riziko dlouhodobých následků.

  • Zánět varlete (orchitida)

    Zánět varlete (orchitida) je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno varle, vzácněji i obě varlata. Typickým příznakem orchitidy je bolestivé a oteklé varle, popř. obě varlata. Příčiny zánětu jsou velmi různorodé: od infekcí (jako jsou například příušnice) přes místní poranění až po následky chirurgických zákroků. Pro diagnostiku je nezbytné fyzikální vyšetření postižených varlat, případně jsou provedena i některá další vyšetření. Způsob léčby závisí na příčině zánětu.

Doporučené zdroje