Zhoubné nádory varlat

Zdroje věnované vyšetření , , příznakům, a léčbě varlat.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory varlat

Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)

Články na NZIP

 • Mužské pohlavní orgány: struktura a funkce

  Mužské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, sexuálnímu uspokojení a hrají důležitou roli v hormonální regulaci. Rozlišujeme vnější pohlavní orgány a vnitřní pohlavní orgány. Vnější i vnitřní pohlavní orgány se řadí k primárním pohlavním znakům, protože jsou přítomny již při narození. Naopak sekundární pohlavní znaky (např. vousy, ochlupení v podpaží a pubické ochlupení) se vyvíjejí až v období puberty, a to v důsledku zvýšené tělesné produkce pohlavních hormonů.

 • Nedostatek testosteronu u mužů

  Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj muže a pro zdravý mužský organismus. Testosteron mimo jiné ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostní hmoty a reguluje metabolismus tuků. Testosteron řídí vývoj mužských pohlavních orgánů již u vyvíjejícího se embrya. V pubertě začínají hormony aktivovat produkci spermií a zvyšují produkci testosteronu. Následkem toho se vyvinou sekundární mužské pohlavní znaky (např. hluboký hlas, růst vousů a svalové hmoty, velikost kostí atd.) a mužský organismus se vyvíjí směrem k pohlavní zralosti.

 • Zánět varlete (orchitida)

  Zánět varlete (orchitida) je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno varle, vzácněji i obě varlata. Typickým příznakem orchitidy je bolestivé a oteklé varle, popř. obě varlata. Příčiny zánětu jsou velmi různorodé: od infekcí (jako jsou například příušnice) přes místní poranění až po následky chirurgických zákroků. Pro diagnostiku je nezbytné fyzikální vyšetření postižených varlat, případně jsou provedena i některá další vyšetření. Způsob léčby závisí na příčině zánětu.

 • Příušnice

  Příušnice jsou infekční onemocnění způsobené virem příušnic. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného jedince nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.

Doporučené zdroje