Zdroje věnované nezhoubným i zhoubným nádorům kůže, včetně obávaného maligního melanomu, informacím, jakým změnám na kůži věnovat pozornost, vyšetření mateřských znamének lékařem, léčbě nádorů a radám, jak svoje tělo chránit před rakovinou kůže.
Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)
Články na NZIP
-
Pátá nemoc
Pátá nemoc (lat. erythema infectiosum) je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19, které probíhá většinou bez obtíží. Nejdříve je postižen obličej. Nemoc zpravidla ustoupí i bez léčby a její průběh je bez komplikací.
-
Alergická kontaktní dermatitida: diagnóza a léčba
Při alergické kontaktní dermatitidě je kůže zarudlá a svědí v místě, kde se dostala do přímého kontaktu se spouštěčem(alergenem). Zpočátku se objevují puchýřky, které mohou mokvat a vytvářet strupy. Postižené navíc trápí svědění. Při diagnostice pomáhají kožní testy, protože alergickou vyrážku nelze vždy jednoznačně rozpoznat podle jejího vzhledu.
-
Alergie na slunce
Sluneční svit je zdrojem tepla, zlepšuje náladu a je důležitý i pro metabolismus kostí. Součástí slunečního svitu je ultrafialové záření (UV záření), jehož nadměrné množství může vést k nepříjemným důsledkům, např. ke spálení kůže, jejímu předčasnému stárnutí a ke zvýšenému riziku zhoubných kožních nádorů. Radost ze slunečního svitu mohou zkalit i zarudlé a svědivé změny na kůži, které vznikají působením slunečního svitu a souhrnně se označují jako „alergie na slunce“.
-
Alergická kontaktní dermatitida: spouštěče a prevence
Existuje celá řada spouštěčů, které mohou vyvolat alergickou kontaktní dermatitidu. V místě, kde došlo k přímému kontaktu s látkou vyvolávající alergii, je kůže zarudlá a svědí. Alergickou kontaktní dermatitidu vyvolávají nejčastěji kovy (např. nikl). Látkám způsobujícím alergii můžete být vystaveni jak doma, tak v práci. Co můžete udělat, abyste vzniku alergické kontaktní dermatitidy předešli?
Doporučené zdroje
-
Zhoubné nádory hlavy a krku
Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě nádorů hlavy a krku. Dozvíte se, které nádory řadíme do této skupiny, z jakého důvody jsou těžko rozpoznatelné, koho nejčastěji postihují a jak žijí lidé, kterým byl diagnostikován nádor v oblasti hlavy nebo krku.
-
Zhoubné nádory mozku a míchy
Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů mozku a míchy. V příspěvcích je vysvětlen rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným či primárním a sekundárním nádorem mozku. Pozornost je také zaměřena na nejčastější typy nádorů, které postihují centrální nervovou soustavu.
-
Zhoubné nádory žaludku
Zdroje věnované příčině, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny žaludku. Naleznete také užitečné rady, které se týkají péče, stravovacích návyků a úpravy jídelníčku po operaci žaludku.
-
Zhoubné nádory varlat
Zdroje věnované preventivnímu vyšetření varlat, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny varlat.