Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě chronických obstrukčních onemocnění, plicní rehabilitaci a respirační fyzioterapii.
Související témata: Astma, CHOPN, Chřipka, Jiná onemocnění dýchacího systému
Více v kategorii Dýchací cesty a plíce
Články na NZIP
-
Dýchací cesty a plíce: základní informace
Dýchání je mimovolný proces, nevyžaduje tedy vědomou kontrolu. Podílí se na něm pohyby hrudníku a bránice (sval oddělující břišní a hrudní dutinu). Dýchání jsme si vědomi pouze ve chvílích, kdy se na něj soustředíme nebo kdy je něčím narušeno, např. náhlou dušností. Dýchání zajišťuje přísun životně důležitého kyslíku. Zdravý dospělý vdechuje a vydechuje asi dvanáctkrát až patnáctkrát za minutu.
-
Pleura (pohrudnice) a pleurální dutina
Pleura neboli pohrudnice je tenká blána, která vystýlá hrudní dutinu. Pohrudnice se skládá ze dvou vrstev (listů): viscerální pleura (poplicnice, útrobní pohrudnice) pokrývá plíce, zatímco parietální pleura (nástěnná pohrudnice) pokrývá zevnitř stěnu hrudní dutiny, tzn. nachází se „na vnitřní straně žeber“.
Doporučené zdroje
-
Idiopatická plicní fibróza
Zdroje věnované popisu, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě idiopatické plicní fibrózy. Získáte informace o specializovaných pracovištích (Centra pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů), na kterých se provádí diagnostika a léčba této choroby. Není opomenuta ani plicní rehabilitace, která je důležitou součástí léčby.
-
Astma
Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě astmatu, praktickým radám, jak žít s astmatem a jak udržet toto onemocnění pod kontrolou.
-
Transplantace plic
Jaké jsou možnosti moderní medicíny a jakým způsobem lze pomoci člověku s vážnou nemocí? Co vše obnáší transplantace plic a kdy se k ní přistupuje? Jak dlouho trvá operace a jaké mohou nastat komplikace? Odpovědi a další informace, které se týkají transplantace plic, naleznete ve vybraných zdrojích.