Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Nemoci z povolání
  • Aktuální: Prevence nemocí z povolání

Prevence nemocí z povolání

Nemoci z povolání
Autor: Státní zdravotní ústav

Poškození zdraví vzniklému v zaměstnání lze v principu předcházet. Když je konkrétní onemocnění označeno jako nemoc z povolání, upozorňuje se tím především na příslušné pracovní riziko, což nabádá k tomu, aby se zavedla opatření, jež riziko sníží. V konečném důsledku pak klesne i výskyt daného onemocnění. Základním a primárním účelem systému uznávání nemocí z povolání je tedy prevence. Odškodnění za poškozené zdraví se k ní připojuje až druhotně.

Kategorizace prací

Kategorizace prací je zvláštní nástroj, který v České republice slouží k prevenci nemocí z povolání. Zákoník práce [1] říká, že je každý zaměstnavatel povinen vyhledávat nebezpečí, která v sobě pracovní proces skrývá, zjišťovat jeho příčiny a zdroje a na základě zjištění vyhodnotit rizika. Práce se podle míry výskytu faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a podle jejich rizikovosti pro zdraví zařazují do čtyř kategorií. Práce zařazené do kategorie třetí a čtvrté se označují za rizikové. Za rizikové se označují i některé práce z kategorie druhé, o nichž tak rozhodl orgán ochrany veřejného zdraví nebo tak stanoví zvláštní právní předpis (kategorie 2R).

Definici jednotlivých kategorií práce podává vyhláška č. 432/2003 Sb. [2] Ta stanovuje podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli.

Podle § 3 této vyhlášky jsou jednotlivé kategorie prací definovány takto:

  • kategorie první – práce, při nichž podle současného poznání není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví
  • kategorie druhá – práce, při nichž podle současné úrovně poznání lze očekávat jejich nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně, zejména u vnímavých jedinců
  • kategorie třetí – práce, při nichž jsou překračovány hygienické limity, přičemž expozice fyzických osob, které práci vykonávají, není spolehlivě snížena technickými opatřeními pod úroveň těchto limitů, a proto je pro zajištění ochrany zdraví osob nezbytné využívat osobní ochranné pracovní prostředky, organizační a jiná ochranná opatření, a dále práce, při nichž se opakovaně vyskytují nemoci z povolání nebo statisticky významně častěji nemoci, jež lze pokládat podle současné úrovně poznání za nemoci související s prací
  • kategorie čtvrtá – práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření.

Příloha vyhlášky definuje kritéria kategorizace prací pro 13 rizikových faktorů: prach, chemické látky a směsi, hluk, vibrace, neionizující záření, fyzická zátěž, pracovní poloha, zátěž teplem, zátěž chladem, psychická zátěž, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli a práce ve zvýšeném tlaku vzduchu.

Od rizikovosti a zdravotní náročnosti vykonávaných prací se také odvíjí rozsah pracovnělékařských služeb poskytovaných zaměstnancům včetně frekvence a obsahu pracovnělékařských prohlídek, což stanovuje vyhláška č. 79/2013 Sb. [3]

Registr kategorizace prací

Od roku 2002 orgány ochrany veřejného zdraví vkládají údaje o kategorizaci prací do Registru kategorizace prací [4], který se průběžně aktualizuje. Umožňuje sledovat počty osob vystavených jednotlivým rizikovým faktorům práce v úrovních závažnosti odpovídajících kategoriím 2, 2R, 3 a 4.

V systému KaPr je možné počty exponovaných osob analyzovat podle jednotlivých rizikových faktorů, podle kódu odvětví ekonomické činnosti CZ-NACE, kódu zaměstnání CZ-ISCO, kódu NUTS provozovny na úrovni krajů a okresů a podle velikosti podniku (počtu zaměstnanců) v třídění podle kódů OECD, to vše v rozlišení podle pohlaví.

Související odkazy

  1. Zákon č. 262/2006 Sb. – zákoník práce (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  3. Vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  4. Registr kategorizace prací (KaPr) (odkaz vede na web uzis.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Nemoci z povolání

Co je nemoc z povolání?

Nemoci z povolání vznikají nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jinýc...

Nemoci z povolání

Nemoci z povolání z dlouhodobého jednostranného přetěžování

Nejvíce nemocí z povolání, které u nás vznikají, je způsobeno dlouhodobým jednostranným přetěžová...

Nemoci z povolání

Registr nemocí z povolání

Výskyt a složení nemocí z povolání se od roku 1991 sleduje v Národním registru nemocí z povolání...

Nemoci z povolání

Jak probíhá posuzování a uznávání nemocí z povolání

Pojme-li lékař u svého pacienta podezření, že trpí nemocí z povolání, je povinen odeslat ho k pos...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI