Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Zobrazovací metody jsou vyšetřovací metody, které lékařům umožňují zobrazit celé orgány nebo jen jejich části v lidském těle, aniž by museli pacient podstoupit tzv. explorativní operaci (tzn. chirurgický zákrok za účelem zhodnocení stavu orgánu či jeho části). V dnešní době existuje velké množství různých zobrazovacích metod, např. rentgenové vyšetření, magnetická rezonance, výpočetní tomografie, ultrazvukové vyšetření, PET, SPECT apod.

Zobrazovací vyšetření je vyšetření pomocí některé ze zobrazovacích metod. Viz také zobrazovací metody.

Kneippova léčebná metoda je jedna z přírodních léčebných metod. Kneippova metoda je jedním z mnoha typů vodoléčby a je založena na pěti základních terapeutických pilířích: rovnováha, voda, pohyb, strava a léčivé rostliny. Cílem Kneippovy léčebné metody je zejména posílit imunitní systém a propagovat zdravý životní styl. Viz také vodoléčba.

Diagnostická metoda je metoda nebo vyšetření, které se používá k diagnostice nějakého onemocnění nebo stavu (např. úrazu). Příkladem diagnostických metod jsou různé zobrazovací metody, měření krevního tlaku, měření tělesné teploty apod. Viz také diagnostika.

Karvonenova metoda je metoda stanovení cílové srdeční frekvence (THR) – tedy hodnoty, o kterou by člověk měl usilovat při vytrvalostním tréninku. Někdy se používá i pojem Karvonenův vzorec, který vypadá následovně: THR = intenzita tréninku × (MHR – RHR) + RHR Význam zkratek: THR = cílová srdeční frekvence MHR = maximální srdeční frekvence RHR = klidová srdeční frekvence Ve výše uvedeném vzorci je potřeba za intenzitu tréninku dosadit desetinné číslo, které se teoreticky může pohybovat mezi 0,0 až 1,0. Ve skutečnosti však nejčastěji nabývá hodnot mezi 0,5 a 0,8. Jedná se totiž o procentuální vyjádření tělesné zátěže, například: 0,5–0,6: střední zátěž (50–60 %) 0,6–0,7: spalování tuků (60–70 %) 0,7–0,8: vyšší zátěž (70–80 %), aerobní metabolismus 0,8–0,9: vysoká zátěž (80–90 %), anaerobní metabolismus Dále platí: Maximální srdeční frekvenci (MHR) lze orientačně* vypočítat jako 220 – věk (platí pro muže i pro ženy); např. 40letý člověk má odhadovanou MHR = 220 – 40 = 180. Klidovou srdeční frekvenci (RHR) si každý může změřit sám, a to po několika minutách strávených ve stavu naprostého tělesného klidu. U dospělých se RHR nejčastěji pohybuje mezi 60 a 80 tepy za minutu. * Pozor: Skutečná maximální srdeční frekvence (MHR) se u konkrétního člověka může od orientačně vypočtené hodnoty značně lišit! Kdo to s tréninkem bere opravdu vážně, měl by si MHR nechat odborně stanovit u sportovního lékaře. Příklad: Odhad maximální srdeční frekvence (MHR) u 40letého muže je 180 tepů za minutu, jeho naměřená klidová srdeční frekvence je 60 tepů za minutu. Tento člověk chce trénovat při 60% zátěži, takže si spočítá: THR = 0,6 × (180 – 60) + 60 = 132. Při tréninku by se člověk měl pokud možno blížit „své“ cílové srdeční frekvenci plus mínus pět (±5) tepů za minutu. Pro tohoto konkrétního muže tedy bude tréninkové rozmezí 127 až 137 tepů za minutu. Poznámka: Existují samozřejmě i online kalkulačky pro výpočet THR, například na webu omnicalculator.com.

POCT metody (zkratka pochází z anglického názvu point-of-care testing) jsou metody, které umožňují zjišťování důležitých laboratorních parametrů přímo v místě zdravotní péče, která je poskytována pacientovi (tedy nikoli v laboratoři), například: v ordinacích praktických lékařů i ambulantních specialistů, v nemocnicích – konkrétně na lůžkových odděleních, jednotkách intenzivní péče či operačních sálech, ve vozech zdravotnické záchranné služby (tedy v sanitkách), v domácím prostředí pacienta – například u hemofiliků nebo diabetiků. S využitím POCT metod lze stanovit širokou škálu různých ukazatelů, například: na sliznici nosohltanu – přítomnost konkrétního antigenu (pomocí rychlého antigenního testu), v krvi – CRP, glykemii, koncentraci elektrolytů, cholesterolu a některých dalších látek, ve stolici – přítomnost hemoglobinu (pomocí testu okultního krvácení do stolice), apod.

Odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků vykonává laboratorní činnost v rámci diagnostické péče, vyšetřování a měření složek životních a pracovních podmínek, v přípravě léčivých přípravků, v zařízeních transfúzní služby, nebo v rámci asistované reprodukce. Práce odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také léčivý přípravek.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků