Počet výsledků: 27

Otevřít filtraci

Záněty dolních dýchacích cest jsou závažnější než záněty horních dýchacích cest, i když příznaky nemusí být zpočátku tak naléhavé. Mezi záněty dolních dýchacích cest se řadí: zánět průdušnice (tracheitida), zánět průdušnice a průdušek (tracheobronchitida), zánět průdušek (bronchitida), zánět průdušinek (bronchiolitida), zápal plic (pneumonie). Viz také záněty horních dýchacích cest, zánět, dolní dýchací cesty.

Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.

Dolní močové cesty jsou součástí močového systému. Dolní močové cesty zahrnují močový měchýř a močovou trubici. Viz také močové cesty, horní močové cesty.

Horní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Horní dýchací cesty zahrnují nosní dutinu, nosohltan a hrtan. Viz také dýchací cesty, dolní dýchací cesty.

Infekce dýchacích cest neboli respirační infekce mohou postihovat: horní dýchací cesty, tedy nosní dutinu, nosohltan a hrtan, dolní dýchací cesty, tedy průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Mezi příznaky respiračních infekcí patří kašel, kýchání, ucpaný nos nebo rýma, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů, dušnost, případně zvýšená tělesná teplota až horečka. Příznaky i závažnost infekce se mohou lišit podle toho, která část dýchacích cest je postižena. Viz také respirační, infekce, dýchací cesty, záněty dolních dýchacích cest, záněty horních dýchacích cest, akutní respirační infekce.

Onemocnění dýchacích cest neboli respirační onemocnění je jakékoli onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Existuje celá řada onemocnění dýchacích cest: některá jsou poměrně dobře známá (například nachlazení, akutní bronchitida, chřipka, zápal plic, astma, CHOPN či rakovina plic), jiná méně známá (například rozedma plic, zánět pohrudnice, pleurální výpotek, idiopatická plicní fibróza, plicní edém, pneumotorax, azbestóza, silikóza, sarkoidóza apod.). Viz také dýchací cesty a infekce dýchacích cest.

Záněty horních dýchacích cest jsou poměrně často se vyskytující onemocnění, nejčastěji virového původu (chřipka, nachlazení či COVID-19), případně bakteriálního původu, vzácněji i jiného původu. Viz také záněty dolních dýchacích cest, zánět, horní dýchací cesty.

Dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dělí se na horní dýchací cesty a dolní dýchací cesty. Viz také dýchání a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz dýchací cesty.

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je onemocnění tepen dolních končetin, je to jeden z projevů aterosklerózy. Porucha prokrvení (ischemie) končetiny může být akutním stavem (akutní tepenná ischemie končetiny), kdy uzávěr postihne i dosud zdravou tepnu. Jde o stav bezprostředně ohrožující končetinu, který musí být řešen se stejnou rychlosti jako jiné akutní ischemické příhody (infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda). Příčinou chronické ischemie je ve většině případů aterosklerotický proces, který způsobuje ucpávání tepen a následnou poruchu prokrvení končetiny (ischemii). Typickým projevem ICHDK je klaudikace (bolest postižené končetiny po ujití určité vzdálenosti).

Nespecifická bolest dolní části zad neboli NSLBP (zkratka pochází z anglického názvu non-specific low back pain) je chronická bolest pociťovaná v dolní části zad, u níž nelze nalézt jednoznačnou příčinu, jako je např. infekce, nádor, osteoporóza, zlomenina, deformita páteře, zánětlivé onemocnění apod. Viz také nespecifický, bolest zad, primární chronická bolest.

Zobrazeno 1 až 10 z 27

Počet výsledků