Počet výsledků: 23

Otevřít filtraci

Behaviorální a psychologické příznaky demence neboli BPSD (zkratka pochází z anglického názvu behavioural and psychological symptoms of dementia) zahrnují poměrně širokou škálu různých příznaků. Mezi ty nejčastější se řadí agitovanost, deprese, apatie, psychóza, agresivita, opakované otázky, problémy se spánkem a různé formy nevhodného chování. Jeden nebo více z těchto příznaků postihne v průběhu onemocnění téměř všechny pacienty s demencí. Tyto příznaky patří k nejsložitějším, nejvíce stresujícím a nejnákladnějším aspektům péče o pacienty s demencí. Pro jejich zvládání však neexistuje žádné univerzální řešení; vždy je třeba uplatňovat přístupy šité na míru pacientovi i pečujícím osobám. Viz také behaviorální, psychologie, demence.

Alarmující příznaky jsou příznaky, která obvykle přivedou pacienta rychle k lékaři a lékaře vedou k rychlému zahájení podrobného vyšetřování. Příklady jsou nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti, neustupující bolesti břicha, opakované zvracení, žloutenka, krev ve stolici nebo krev ve zvratcích. Podezřelé jsou i dyspeptické obtíže, které se objeví po 50. roce věku. V případě dyspepsie je součástí postupu endoskopické vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie).

Abstinenční příznaky jsou jednotlivé příznaky abstinenčního syndromu.

Vegetativní příznaky jsou příznaky, které mají přímou souvislost s vegetativními funkcemi. Příklady vegetativních příznaků jsou nevolnost, zvracení, pocení, průjem, bušení srdce, poruchy krevního tlaku, poruchy termoregulace, poruchy funkce svěračů (v močovém měchýři a/nebo v konečníku), poruchy sexuálních funkcí apod. Viz také vegetativní (v neurologii).

Reziduální příznaky depresivní poruchy jsou zbytkové příznaky, které přetrvávají po akutní fázi depresivní epizody. Deprese totiž většinou mívají tzv. epizodický průběh, kdy se fáze onemocnění střídá s fázemi, které jsou téměř nebo zcela bez příznaků. Reziduální příznaky zvyšují riziko recidivy (návratu onemocnění). Viz také deprese, porucha.

Příznak je obecně projev nějakého onemocnění. Některé příznaky jsou s daným onemocněním spojeny tak často, že na jeho přítomnost poukazují – a lékař je pak může v kombinaci s dalšími příznaky či některými vyšetřovacími metodami diagnostikovat. Viz také symptom a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz příznak. Terminologická poznámka: V zemích střední Evropy, včetně České republiky, znamenají výrazy „příznak“ a „symptom“ totéž. V anglofonních zemích je tomu jinak: příznak (angl. sign) je projev nemoci, který objektivně pozoruje lékař, symptom (angl. symptom) je obtíž, kterou subjektivně vnímá pacient. Proto často vidíme v názvech anglických článků signs and symptoms, tedy „příznaky a symptomy“.

Asistent behaviorálního analytika pracuje pod odborným dohledem behaviorálního analytika v různých zdravotnických zařízeních ambulantního i lůžkového charakteru zaměřených na poskytování zdravotní a rehabilitační péče osobám s neurovývojovými poruchami. Práce asistenta behaviorálního analytika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také behaviorální.

Behaviorální analytik pracuje v různých zdravotnických zařízeních ambulantního i lůžkového charakteru zaměřených na poskytování zdravotní a rehabilitační péče osobám s neurovývojovými poruchami. Práce behaviorálního analytika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také behaviorální.

Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie, který klade důraz na rozpoznání naučených vzorců chování (kognitivní část) a změnu těchto vzorců (behaviorální část). Využití nachází především u úzkostných a depresivních poruch. Viz také kognitivní, behaviorální, terapie.

Behaviorální opatření jsou taková opatření, která se zaměřují na chování daného člověka. Tento poměrně obecný a široký pojem byl původně používán zejména v psychologii, ale dnes se uplatňuje i v mnoha lékařských oborech. Konkrétním příkladem behaviorálního opatření je nácvik toaletních návyků u lidí, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu a jedním z důsledků je inkontinence moči. Lékař takovému člověku například doporučí, aby pravidelně (preventivně) navštěvoval toaletu, aby se předešlo samovolnému úniku moči. Viz také behaviorální.

Zobrazeno 1 až 10 z 23

Počet výsledků