Počet výsledků: 182

Otevřít filtraci

Alkalemie je abnormální stav, kdy hodnota pH tepenné krve je vyšší než 7,45. Alkalemie je obvykle projevem alkalózy, která nebyla dostatečně kompenzována. Opakem alkalemie je acidemie. Viz také -emie.

Alkaloidy jsou v přírodě se vyskytující látky, které (kromě mnoha atomů uhlíku a vodíku) obsahují alespoň jeden atom dusíku. Dále mohou obsahovat atomy kyslíku, síry, případně i jiných prvků. Alkaloidy jsou obsaženy v tělech mnoha různých organismů, včetně bakterií, hub, rostlin a živočichů. Některé alkaloidy (nebo látky od nich odvozené) se používají jako léky, některé působí jako stimulancia (např. kokain, kofein, nikotin apod.) a některé jsou zneužívány jako drogy. Téměř všechny alkaloidy chutnají hořce.

Alkalóza je porucha acidobazické rovnováhy, která se vyznačuje zvýšením koncentrace zásaditých látek (resp. snížením koncentrace kyselých látek) v organismu. Není-li alkalóza kompenzována, projeví se alkalemií. Opakem alkalózy je acidóza. Viz také acidobazická rovnováha, pufr.

Zákonný zástupce je osoba oprávněná právně jednat jménem a na účet jiné osoby, přičemž toto její oprávnění na rozdíl od jiných druhů zastoupení vzniká přímo ze zákona. Zákonné zastoupení se vztahuje na případy, kdy fyzické osoby nejsou plně svéprávné z důvodů nedosažení zletilosti. Nejtypičtějším příkladem je zákonné zastoupení nezletilých dětí jejich rodiči nebo osvojiteli (adopce). Zákonné zastoupení v České republice v současné době upravuje zejména občanský zákoník.

Zánět žaludku neboli gastritida je přesněji řečeno zánět žaludeční sliznice. Léčba tohoto stavu závisí na tom, zda se jedná o akutní či chronickou gastritidu. Viz také gastropatie, zánět, žaludek.

Zánět žaludu penisu a předkožky neboli balanopostitida se může vyskytnout u chlapců či mužů v jakémkoli věku. Balanopostitida má mnoho příčin, mezi nimiž výrazně převažují infekce různými patogeny. Viz také zánět, žalud penisu, předkožka.

Zánět žaludku a střeva neboli gastroenteritida je nejčastěji vyvolán infekcí, ale může být způsoben i dietní chybou. Mezi příznaky se často objevuje průjem, zvracení a bolest břicha. Může se vyskytnout i horečka, únava a dehydratace. Gastroenteritidu obvykle způsobují viry (virová gastroenteritida), ale mohou ji vyvolat i bakterie (bakteriální gastroenteritida), vzácněji i parazité či plísně. Onemocnění se může šířit konzumací nesprávně připraveného jídla, pitím kontaminované vody nebo blízkým kontaktem s nakaženým člověkem. Viz také zánět, žaludek, střeva a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz gastroenteritida.

Závislost je nutkavá, chronická, tělesná nebo duševní potřeba užívání návykové látky nebo i konkrétního typu chování (tzv. nelátková závislost), přičemž v případě nemožnosti užití dané látky (či daného chování) se u závislého člověka vyskytují různé nežádoucí tělesné, duševní nebo společenské projevy, označované jako abstinenční příznaky. Viz také psychická závislost, fyzická závislost a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz závislost.

Rakovina žaludku je lidové označení pro zhoubné nádory žaludku. Viz také rakovina, žaludek.

Zánět šlachy neboli tendinitida nejčastěji vzniká v důsledku nadměrného namáhání šlachy nebo jejího poranění, často i při sportu. Často se vyskytuje na šlachách loktů, zápěstí, prstů, stehen, ale může postihovat i jiné šlachy v těle. Viz také zánět, šlachy.

Zobrazeno 1 až 10 z 182

Počet výsledků