karcinom močového měchýře

Karcinom močového měchýře je zdaleka nejčastějším typem zhoubných nádorů močového měchýře. Většina zhoubných nádorů močového měchýře začíná v urotelu, což je součást vnitřní výstelky tohoto dutého orgánu. Takový nádor odborníci označují jako uroteliální karcinom. Podle toho, kam až se zhoubný nádor rozšíří, lékaři rozlišují různá klinická stadia a těm také přizpůsobují protinádorovou léčbu:

  • neinvazivní karcinom močového měchýře – nádor postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře; v tomto stadiu lze onemocnění poměrně snadno léčit;
  • invazivní karcinom močového měchýře – nádor prorostl do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře; v tomto stadiu již nádor často postihuje i orgány, které s močovým měchýřem sousedí (u žen se jedná například o dělohu, části pochvy nebo vaječníky, zatímco u mužů to může být prostata a/nebo semenné váčky); v takovém stadiu onemocnění je již obvykle potřeba močový měchýř zcela odstranit;
  • metastatický karcinom močového měchýře – velmi pokročilé stadium onemocnění, při němž se nádorové buňky mohou prostřednictvím krevních cév rozšířit do dalších orgánů – nejčastěji do plic, jater nebo kostí; v těchto orgánech pak mohou růst další zhoubné nádory, tzv. metastázy; v takovém případě již nelze onemocnění zcela vyléčit, ale pomocí léků a radioterapie jej lze obvykle udržet pod kontrolou ještě celou řadu let.

Obrázek: Zjednodušené schéma pěti „hlavních“ klinických stadií karcinomu močového měchýře. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com)

Viz také karcinom, močový měchýř.