difuze

Difuze je pohyb částic z oblasti s vyšší koncentrací do oblasti s nižší koncentrací (tedy pohyb po směru koncentračního gradientu). Jednoduchým příkladem jsou molekuly cukru rozpuštěného ve vodě (obr. 1).

Obrázek 1: Difuze – schematický nákres. Pokud nasypeme cukr v určitém místě do nádobky s vodou (levá část obrázku), jeho molekuly (červená kolečka) se po nějakém čase se víceméně rovnoměrně rozptýlí (difundují) po celém objemu nádobky (pravá část obrázku). (Zdroj: By JrPol - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586487)

Difuze probíhá i v živých organismech, včetně lidského těla (obr. 2). Některé látky – například kyslík nebo oxid uhličitý – mohou volně procházet skrze buněčnou membránu. Konkrétním příkladem je výměna plynů v plicích:

  • kyslík difunduje dovnitř červených krvinek (protože vyšší koncentrace kyslíku je vně těchto buněk),
  • naopak oxid uhličitý difunduje pryč z červených krvinek (protože vyšší koncentrace oxidu uhličitého je uvnitř těchto buněk).

Obrázek 2: Difuze přes buněčnou membránu – schematický nákres. Struktura fosfolipidové dvojvrstvy umožňuje, aby přes buněčnou membránu po směru koncentračního gradientu mohly volně procházet jednak malé molekuly bez elektrického náboje (jako je zejména kyslík a oxid uhličitý), jednak hydrofobní molekuly (jako jsou lipidy). (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Odvozené sloveso je difundovat, odvozené přídavné jméno je difuzní.