nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida je poměrně vzácně se vyskytující bakteriální infekce, která se však v těle rychle šíří – a pokud není včas poskytnuta odborná lékařská pomoc, může skončit úmrtím pacienta. Nejčastějšími původci nekrotizující fasciitidy jsou streptokoky skupiny A, ale mohou to být i některé jiné bakterie.

Bakterie způsobující nekrotizující fasciitidu se do těla nejčastěji dostávají skrze narušenou kůži, což mohou být škrábance, řezné nebo bodné rány, popáleniny, kousnutí hmyzem, případně i chirurgické rány. Onemocnění se však může rozvinout i po tupém poranění (tj. poranění, při kterém nedojde k porušení kůže).

První známky nekrotizující fasciitidy zpočátku vypadají poměrně nevinně, ale infekce se rychle šíří a příznaky se postupně zhoršují. Mezi časné příznaky nekrotizující fasciitidy se řadí zejména zarudlá, horká nebo oteklá kůže, silná bolest a horečka.

Nekrotizující fasciitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje odborné ošetření v nemocnici. Léčí se obvykle pomocí antibiotik, nejčastěji v kombinaci s chirurgickou léčbou.

Obrázek: Případ nekrotizující fasciitidy, která byla diagnostikována v pokročilém stadiu. (Zdroj: By Piotr Smuszkiewicz, Iwona Trojanowska and Hanna Tomczak - Late diagnosed necrotizing fasciitis as a cause of multiorgan dysfunction syndrome: A case report. Cases Journal 2008, 1:125. doi: 10.1186/1757-1626-1-125, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5639655)

Viz také nekrotizující, fasciitida.