orální kandidóza

Orální kandidóza, moučnivka neboli soor je infekce způsobená kvasinkami rodu Candida. Tyto kvasinky za normálních okolností žijí uvnitř lidského těla (např. v ústní dutině, v krku, ve střevech a v pochvě) i na kůži, aniž by způsobovaly nějaké problémy. Pokud se však prostředí uvnitř ústní dutiny změní takovým způsobem, který podporuje růst kvasinek, může se Candida přemnožit a způsobit infekci, tzv. kandidózu.

Mezi příznaky orální kandidózy patří bělavé „moučnaté“ povlaky, které se objevují ústní sliznici – nejčastěji v oblasti hrdla nebo jazyka. Tyto povlaky mohou zdánlivě připomínat zbytky jogurtu nebo tvarohu. Sliznice je citlivá, bývá také zarudlá, pacient mívá pocit sucha a pálení v ústech. Orální kandidóza se obvykle léčí antimykotiky.

Obrázek: Kvasinková infekce – bělavá ložiska na jazyku. Zdroj: Samuel Vokurka: Průvodce postižením dutiny ústní při onkologické léčbě (2. aktualizované vydání). Plzeň, 2021. ISBN: 978-80-905986-3-8 (odkaz vede na PDF soubor na webu mukozitida.cz, 4.6 MB)

Viz také orální, kandidóza.