Beckerova svalová dystrofie

Beckerova svalová dystrofie neboli BMD (zkratka pochází z anglického názvu Becker muscular dystrophy) je jednou z mnoha forem svalové dystrofiedědičného onemocnění, při kterém postupně slábnou a zmenšují se svaly. BMD způsobuje o něco méně závažné problémy než nejčastější typ, Duchennova svalová dystrofie.

Dítě s BMD může začít chodit později než většina dětí. Onemocnění však zřídkakdy způsobuje zdravotní problémy, dokud se u dítěte neobjeví svalová slabost v oblasti kyčlí a pánve. K tomu obvykle dochází ve věku 10–13 let. Problémy s chůzí se obvykle projeví až kolem 15–16 let. Obecně dítě s BMD může mít větší potíže při sportu, při chůzi do schodů, není schopno rychle chodit, plynule běhat nebo udržet běžecké tempo, mívá problémy se zvedáním těžkých břemen apod.

BMD postihuje svaly kyčlí, pánve, stehen a ramen a také srdce. Změny v srdečním svalu mohou probíhat rychleji než v ostatních svalech. Děti, u kterých se první příznaky BMD objeví v mladším věku, mají větší pravděpodobnost, že budou mít problémy se srdcem, než děti, u kterých příznaky začnou později. BMD je progresivní onemocnění, což znamená, že problémy se s věkem zhoršují. Příznaky se však zhoršují pomaleji než u pacientů s DMD. Dýchací svaly obvykle zůstanou natolik silné, že není zapotřebí ventilátor ani jiná mechanická pomoc při dýchání.

Viz také svalové dystrofie.