atypická hyperplazie endometria

Atypická hyperplazie endometria neboli AEH (zkratka pochází z anglického názvu atypical endometrial hyperplasia) je prekanceróza, která se může vyvinout v děložní sliznici, tzv. endometriu. Jedná se o zmnožení (hyperplazii) abnormálních buněk. Atypická hyperplazie endometria se někdy může vyvinout z „normální“ hyperplazie endometria (tj. zmnožení normálních buněk), případně z děložních polypů.

Ženy s AEH si často stěžují na neobvyklé krvácení, jako je silnější nebo déle trvající menstruační krvácení, krvácení mezi menstruacemi nebo krvácení po menstruaci. Tyto potíže by měl objasnit gynekolog, neboť někdy se z hyperplazie děložní sliznice může vyvinout zhoubný nádor. Pokud lékař zjistí, že se jedná o přednádorový (prekancerózní) stav, riziko vzniku rakoviny dělohy se výrazně zvyšuje. V takovém případě odborníci doporučují preventivně odstranit dělohu (hysterektomie), případně i vaječníky a vejcovody (adnexektomie).

Atypická hyperplazie endometria ještě není zhoubný nádor. Pokud však není léčena, existuje možnost, že se z těchto abnormálních buněk vyvine karcinom endometria.

Viz také atypický, hyperplazie, endometrium, hyperplazie endometria.

Související příspěvky: