celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které postihuje především tenké střevo. Mezi klasické příznaky patří trávicí obtíže, jako jsou chronické průjmy, nadýmání, poruchy vstřebávání, nechutenství a u dětí poruchy normálního růstu. Klasické příznaky se nejčastěji objevují mezi šestým měsícem a druhým rokem života. U dětí starších dvou let se však mohou vyskytovat i neklasické příznaky, které mohou být mírné, dokonce mohou postihovat úplně jinou část těla než trávicí trakt, případně nejsou příznaky nijak zjevné. Celiakie nejčastěji začíná v dětství, může se však rozvinout v jakémkoli věku.

Celiakie je způsobena reakcí na lepek, a vyskytuje se zejména u lidí, kteří jsou k ní geneticky predisponováni. Po kontaktu s lepkem může abnormální imunitní reakce vést k tvorbě autoprotilátek, které mohou mít negativní dopad na řadu různých orgánů. V tenkém střevě zejména vyvolávají zánětlivou reakci, což může mít za následek trvalé poškození funkce tenkého střeva (zvláště je-li expozice lepku dlouhodobá). Důsledkem pak mohou být poruchy vstřebávání a anemie.

Jedinou známou účinnou léčbou je přísná celoživotní bezlepková dieta, která u většiny lidí vede k obnově střevní sliznice, zlepšuje příznaky a snižuje riziko vzniku komplikací. Neléčená celiakie může vést ke vzniku nádorových onemocnění, zvláště pak v oblasti trávicího traktu.