inulin

Inulin je polysacharid, který se jako zásobní látka (podobně jako škrob) přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinách, zvláště pak v některých zemědělských plodinách (např. čekanka, topinambur, artyčok). Inulin představuje rozpustnou vlákninu, která není pro lidský organismus stravitelná. Inulin má pozitivní vliv na trávení, ale jeho nadměrná konzumace může vést k zažívacím potížím, jako je plynatost či průjem. Při trávení v lidském organismu se inulin štěpí na kratší oligosacharidy a pak na fruktózu, která může být v rámci metabolismu dále energeticky využívána.

Z chemického hlediska je inulin tvořen převážně opakujícími se fruktózovými jednotkami (těch jsou řádově vyšší desítky), mezi kterými se místy nacházejí glukózové jednotky.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura inulinu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. V horní části obrázku je znázorněná glukózová jednotka, v prostřední části mnohokrát se opakující fruktózová jednotka (vyznačeno hranatou závorkou a písmenem n, kde n = až 90), v dolní části poslední fruktózová jednotka. (Zdroj: By NEUROtiker - Own work, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3792789)