Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám

Konference NZIP

14. prosince 2022, Praha

  • Fotogalerie

V polovině prosince 2022 se tvůrci, fanoušci a hosté z řad zdravotnických zařízení, pacientských organizací a dalších institucí sešli v pražském hotelu Don Giovanni na již tradiční konferenci Národního zdravotnického portálu (NZIP). Hlavním cílem portálu je přinášet veřejnosti ucelené informace o všech aspektech zdraví a českém zdravotnickém systému. Přednášející obecenstvu představili NZIP nejen z pohledu historie, pozadí a budoucnosti, ale pohovořili i o svých motivacích s portálem spolupracovat. Každý příspěvek doprovodila diskuse s přednášejícím.

Zvyšujme zdravotní gramotnost veřejnosti

Dopolední blok zahájila s prezentací Jak se Češi orientují v záplavě informací o zdraví a zdravotní péči? Alena Šteflová z Ústavu zdravotní gramotnosti. Podle posledního průzkumu je zdravotní gramotnost téměř poloviny obyvatel Česka omezená. A právě napravit tento nedostatek je hlavním úkolem NZIP.

S uvedenou nedotčeností se pojí i životní styl obyvatelstva. Česko sice patří k zemím s poměrně dlouhou délkou života, ovšem posledních patnáct až bezmála dvacet let stráví lidé v nemoci. „Spojení osobních dovedností lidí a aktivit společnosti pomůže prodloužit roky dožité ve zdraví,“ zdůraznila v následujícím příspěvku ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Koordinátor projektu NZIP Martin Komenda z ÚZIS ČR zevrubně popsal, jak se NZIP za dva a půl roku své existence rozrostl, kdo všechno patří k jeho partnerům, kdo a jak projekt řídí a jak funguje. Představil také sesterský projekt Data NZIS a osvětové kampaně, v nichž NZIP figuruje.

Oblasti spolupráce NZIP a přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví prezentoval ředitel odboru přímo řízených organizací MZ Jan Michálek. Zdravotnická zařízení a další instituce vyzval, aby se aktivně zapojily do komunikace s pacienty či třeba osvětových a edukačních aktivit prostřednictvím portálu, jehož návštěvnost a obliba u veřejnosti rychle stoupá.

Ještě širší záběr NZIP

Odpoledne seznámil účastníky se zajímavým projektem Informovaný pacient profesor Antonín Pařízek z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. „Smyslem tohoto projektu je změnit či odstranit paternalistický postoj lékařů k pacientovi,“ zdůraznil. Na webu Informovaný pacient, jenž se snaží naplnit obsahem pro veřejnost poněkud prázdný pojem informovaný souhlas, se postupně objeví detailní popis různých zákroků, jež pacienti absolvují ve zdravotnických zařízeních. A protože to jsou užitečné informace, které rozšiřují vědomosti veřejnosti, přebírá tento obsah i NZIP.

Vojtěch Bulhart, projektový manažer NZIP, poté účastníkům konference poskytl přehled informací o návštěvnosti portálu, jeho pozici ve vyhledávání na internetu či nejčtenějších článcích.

Své veskrze pozitivní zkušenosti ze spolupráce s portálem představily lékařky Kateřina Fabiánová a Jana Košťálová ze Státního zdravotního ústavu. Jejich kolegyně z ústavu Marie Nejedlá poté seznámila obecenstvo se zkušenostmi z projektu Efektivní podpora zdraví osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením. „Ekonomické ztráty způsobené zdravotními nerovnostmi v Česku dosahují 85 miliard korun za rok,“ vysvětlila důvody pro realizaci projektu. V jeho rámci vznikla v každém kraji regionální centra podpory zdraví, uskutečnilo se na 70 programů podpory zdraví, to vše ve spolupráci s klíčovými regionálními partnery z řad lékařů, zdravotnických zařízení, neziskových organizací a dalších institucí.

Znevýhodněným lidem se v dalším příspěvku věnovala i Camille Latimier, ředitelka Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice. Posluchače seznámila s principy tzv. zjednodušeného jazyka neboli „easy-to-read“, z nějž profitují lidé s mentálním znevýhodněním a se sníženými kognitivními funkcemi, ale také lidé se sluchovým znevýhodněním, s duševním onemocněním, cizinci a senioři či lidé se základním vzděláním. Užitečnost článků psaných touto formou je jednoznačná, a proto je NZIP zařadil do své nabídky.

Konferenci uzavřely redaktorky portálu Lenka Šnajdrová a Marcela Alföldi Šperkerová, které obecenstvu zevrubně popsaly, jak jednotlivé články vznikají, jak probíhá spolupráce s externími organizacemi a jaké jsou ohlasy na portál od veřejnosti.

Fotogalerie

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 01.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI