Angína (tonzilitida)

Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, a léčbě . Dozvíte se, jaké se mohou objevit při angíně, co je a jaký je rozdíl mezi angínou a nebo kdy lékaři zpravidla doporučují odstranění krčních .

Pokračujte na původní zdroj

Angína (tonzilitida)

Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)

Články na NZIP

  • Angína

    Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu (chronická tonzilitida) mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

  • Chřipka: základní informace

    Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. Jedná se o relativně závažnou infekci, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.

  • Záněty dýchacích cest: základní informace

    Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.

Doporučené zdroje