Anemie

Zdroje věnované příčinám, projevům, a léčbě (). Jaké jsou nejznámější druhy anemie, která onemocnění zpravidla chudokrevnost doprovází a jakou úlohu hraje při anemii strava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v shromážděných příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Anemie

Více v kategorii Krev

Články na NZIP

 • Pohybová aktivita a anemie

  Pohybová aktivita s anemií je poměrně specifická. Anemie je totiž charakteristická sníženou tělesnou zdatností, která je dána již zvýšenou klidovou srdeční akcí, jež je zapotřebí pro přenos kyslíku z plicního řečiště přes srdce do cílových orgánů při sníženém počtu červených krvinek.

 • Vitamin B6 (pyridoxin)

  Vitamin B6 neboli pyridoxin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitamin B6 je souhrnné označení pro několik strukturně podobných látek, konkrétně pyridoxol, pyridoxamin a pyridoxal. Vitamin B6 je nezbytný pro činnost mnoha enzymů a podílí se na správném fungování mnoha procesů, které v těle probíhají, jako je např. metabolismus aminokyselin, tvorba hemoglobinu a různé pochody odehrávající se v nervovém systému a v imunitním systému. Kromě toho je vitamin B6 důležitý i jako koenzym při odbourávání homocysteinu: zvýšená hladina této aminokyseliny v krvi má souvislost s výskytem žilních trombóz a srdečně-cévních onemocnění. Při přípravě a skladování potravin na přímém slunečním světle se vitamin B6 může rozkládat.

 • Vitamin B2 (riboflavin)

  Vitamin B2 neboli riboflavin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Jako součást koenzymů se podílí na mnoha metabolických reakcích, včetně dýchacího řetězce, metabolismu mastných kyselin, metabolismu aminokyselin a dokonce i metabolismu jiných vitaminů. Vitamin B2 hraje důležitou roli v normálním fungování, růstu a vývoji buněk. Vitamin B2 se velmi snadno rozkládá působením světla, ale je poměrně odolný vůči teplu. Nedostatek vitaminu B2 způsobuje zejména změny na kůži a na neuropsychiatr sliznicích.

Doporučené zdroje

 • Hemofilie

  Zdroje věnované příčině, projevům, diagnostice a léčbě hemofilie. Příspěvky přinášejí základní informace, které se týkají krevní srážlivosti a genetického přenosu hemofilie. Pozornost je zaměřena také na aktivity a sporty, které jsou vhodné pro hemofiliky.

  Přejít na externí zdroj