Alergie

Zdroje věnované příčinám, projevům, a možnosti léčby . Příspěvky se zabývají zejména vztahem - , nejčastějšími druhy alergenů, , otázkou nárůstu alergií a .

Pokračujte na původní zdroj

Alergie

Více v kategorii Alergie

Články na NZIP

 • Alergie: co to je?

  Lidské tělo má proti choroboplodným zárodkům svou vlastní obranu – imunitní systém. Tento komplexní a nesmírně účinný systém je ovšem někdy náchylný k poruchám. Funkční porucha se může projevit například formou alergie. V takovém případě imunitní systém funguje horlivěji, než je žádoucí: na neškodné podněty reaguje obrannými mechanismy. Látky vyvolávající alergii se označují jako alergeny. Všechny alergie spadají do velké skupiny reakcí organismu na cizorodé látky, které jsou označovány jako imunitní reakce. Mezi alergiemi se nejčastěji vyskytují reakce časného typu a reakce pozdního typu.

 • Alergie u dětí

  Alergie vznikají často již v dětském věku. Pokud byl dítěti diagnostikován například atopický ekzém, pak je vyšší pravděpodobnost, že během života bude trpět nějakou alergií. V případě pylové alergie to může začít tzv. sennou rýmou, která časem může přerůst až v alergické astma. Již v dětském věku se mohou začít projevovat rovněž potravinové alergie. Důležité je alergii co nejdříve rozpoznat a začít léčit.

 • Alergie: prevence

  Při vzniku alergií hraje roli kromě jiného určitá genetická predispozice. Odborníci dnes zastávají názor, že svůj význam mají některá preventivní opatření, zvláště pak především u dětí s genetickou zátěží. Riziko vzniku alergie v každém případě konzultujte s ošetřujícím lékařem. Pokud je žena těhotná a v její rodině se vyskytuje sklon k alergii, měla by o tom informovat svého gynekologa.

 • Alergie: diagnóza

  Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozpoznaným alergenům vyhýbat, je-li to alespoň trochu možné. Mezi nejčastější alergeny se řadí prachoví roztoči, kočičí a psí srst, pyl a plísně. U určitých alergií, jako je např. alergie na pyl nebo na hmyzí bodnutí, existuje možnost specifické pokračovací léčby. Pacientům s prokázanou alergií může lékař vystavit průkaz alergika, kde jsou zaznamenány relevantní alergeny.