Černý kašel (odborně „pertuse“) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, jehož výskyt v rozvinutých zemích od 80. let 20. století roste napříč všemi věkovými skupinami. Černý kašel je obzvláště nebezpečný pro dosud neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u nichž mohou v případě onemocnění nastat závažné komplikace nebo i úmrtí. Národní imunizační komise (NIKO) proto doporučuje očkovat těhotné ženy jednou dávkou kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu, ideálně v třetím trimestru.
Více v kategorii Očkování těhotných
Články na NZIP
-
Černý kašel (dávivý kašel, pertuse)
Černý kašel (pertuse) je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou, tedy kapénkami, které vznikají zejména při mluvení, kašlání a smrkání. Vyskytuje se především u dětí, ale mohou se nakazit i dospělí. Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence, zejména pro děti mladší 4 měsíců.
-
Očkování těhotných proti černému kašli
Většina žen v reprodukční věku byla sice v dětství proti černému kašli očkována, ale ochrana před nemocí není celoživotní. V současné době není dostupná samostatná očkovací látka pouze proti černému kašli, k dispozici je speciální kombinovaná vakcína.
-
Doporučená očkování pro zdravotníky
Kromě zvláštních očkování, která jsou stanovena legislativou, existuje řada doporučených očkování, jejichž aplikace u zdravotnických pracovníků by měla být zvážena podle aktuální epidemiologické situace. Jedná se zejména o očkování proti infekčním onemocněním, které lze přenést na vnímavé pacienty, například tedy o chřipku, spalničky, příušnice, zarděnky, hepatitidu A, pertusi (černý kašel) nebo plané neštovice.
-
Očkovací kalendář pro dospělé
Jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného očkování dospělých v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, ohrožené skupiny osob i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkovaná osoba byla chráněna proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.
Doporučené zdroje
-
Národní strategie očkování proti černému kašli (pertusi)
Výskyt černého kašle (pertuse) od počátku 90. let 20. století v České republice stoupá. V období dospívání a dospělosti je pozorována zvýšená úmrtnost. Dospělí jsou možným zdrojem onemocnění pro novorozence a neočkované děti. Vzhledem k současné epidemiologické situaci Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje v podmínkách ČR minimálně jednou v dospělosti aplikaci posilující dávky proti pertusi, jako součást kombinované vakcíny proti diftérii, tetanu a pertusi, obsahující nízkou dávku antigenu všem obyvatelům ve věku do 65 let.
-
Národní imunizační komise (NIKO)
Národní imunizační komise (NIKO) je poradním orgánem Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR). Tvoří ji zástupci MZ ČR a zástupci odborných lékařských společností. V rámci NIKO je zřízena Expertní pracovní skupina (EPS). Hlavním posláním EPS NIKO je příprava odborných doporučení pro NIKO za účelem stanovení optimální strategie vakcinační politiky v České republice, která má směřovat ke snížení nemocnosti infekcemi, jimž lze pomocí dostupných vakcín předcházet.
-
Strategie ochrany matky a dítěte proti vybraným infekčním onemocněním – očkování těhotných žen
Očkování vybranými vakcínami v těhotenství se stává důležitým prvkem prenatální péče, který má ochránit zdraví žen a dětí.