Všeobecně rozšířeným omylem je, že spalničky jsou zcela neškodné onemocnění. Dále se někteří lidé dokonce domnívají, že stávající zdravotnický systém v rozvinutých zemích má k dispozici dostatek prostředků na to, aby mohl poskytnout dobrou péči v případě, že někdo spalničkami onemocní. Tato mylná představa má pravděpodobně svůj původ v úspěšnosti očkování proti spalničkám, protože mnozí lidé se nikdy nesetkali s nikým, kdo onemocněl spalničkami, a nevědí, jak závažný průběh může toto onemocnění mít.
Více v kategorii Očkování: základní informace
Spalničky
Spalničky se vyskytují na celém světě a patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěj...
Doporučená očkování pro zdravotníky
Kromě zvláštních očkování, která jsou stanovena legislativou, existuje řada doporučených očkování...
Úhrada očkování
Ze zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (s účinností o...
Časté dotazy v souvislosti s významem a účinností očkování
Odpovědi České vakcinologické společnosti ČLS JEP a jejich členů na časté dotazy v souvislosti s...
Spalničky – kdy jste imunní vůči onemocnění? Nerozumíte laboratornímu nálezu?
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, proti kterému neexistuje specifická léčba, lze se však proti němu účinně chránit očkováním. Zhodnocením 3 371 vědeckých článků bylo prokázáno, že vakcína proti spalničkám je bezpečná, a že účinnost vakcíny v prevenci onemocnění je minimálně 95 %. Neprokázala se asociace mezi MMR vakcínou a autismem, astmatem, leukémií, Crohnovou chorobou ani demyelinizačním postižením.
Souhrn aktuálních poznatků v prevenci onemocnění spalničkami v kontextu současné epidemiologické situace v ČR je k dispozici ke stažení jako dokument v PDF formátu.
Chcete-li zjistit svůj imunitní stav, konkrétně vnímavost k nákaze spalničkami, využijte spádových (imunologických či mikrobiologických) laboratoří, které tato vyšetření rutinně provádějí.