Diabetická retinopatie představuje závažnou vaskulární komplikaci diabetu vedoucí ke vzniku slepoty. Určitý stupeň diabetické retinopatie postihuje až 45 % pacientů s diabetem 1. nebo 2. typu, a navíc asi polovina pacientů s diabetickou retinopatií má současně makulární edém. Vyšetření očního pozadí jednou ročně je již zavedeno v doporučených postupech dispenzarizace pacientů s diabetem, ale toto vyšetření neabsolvuje asi 40 % pacientů. Pilotní projekt zavádí vyšetření očního pozadí bez mydriázy přímo v ambulanci dispenzarizujícího lékaře prostřednictvím sítnicové kamery. Snímky budou elektronicky odesílány k centrálnímu vyhodnocení oftalmologem. Cílem projektu je zvýšit účast pacientů s diabetem na sekundárním screeningu diabetické retinopatie, snížit riziko její progrese a minimalizovat rizika ztráty zraku.
Více v kategorii Pilotní screeningové programy
Články na NZIP
-
Diabetická retinopatie
U pacientů s cukrovkou (diabetem) se může v důsledku chronicky zvýšené glykemie postupně vyvinout tzv. mikroangiopatie, což je odborný název pro poškození nejmenších cév v sítnici. Postižený člověk zpočátku často vůbec nezaznamená sebemenší problém.
-
Dalekozrakost (hypermetropie)
Lidé trpící dalekozrakostí špatně vidí do blízka, zatímco s viděním do dálky problém nemají. Příčinou špatného vidění na krátkou vzdálenost je většinou délka oční bulvy.
-
Degenerativní změny sklivce
Sklivec udržuje tvar oční bulvy a stabilizuje ji (viz článek Oko: struktura a funkce). Gelovitá konzistence sklivce zároveň udržuje sítnici v její pozici a brání jejímu odchlípení. Sklivec obsahuje velmi vysoký podíl vody (98 %) a je průhledný. Díky tomu může světlo bez překážek dopadat až na sítnici (viz článek Vidění). Tvar i funkce sklivce mohou být poškozeny v důsledku tzv. degenerativních procesů. Patologické (chorobné) procesy mohou vést ke krvácení do sklivce, sklivcovým zákalkům nebo i k odchlípení sklivce. Důsledkem může být snížení zrakové ostrosti nebo rušivé vjemy v zorném poli (člověk např. vidí skvrny).
-
Odchlípení sítnice
Odchlípení sítnice (lat. amotio retinae, ablatio retinae) znamená, jak již vyplývá ze samotného názvu, uvolnění sítnice. Tento stav může mít závažné důsledky. Aby nedošlo k následnému oslepnutí, je většinou nezbytné neprodleně zahájit léčbu. Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivé buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.
Doporučené zdroje
-
Diabetická retinopatie
Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, diagnostice a léčbě diabetické retinopatie. Příspěvky přinášejí poznatky, které se týkají očních komplikací u diabetu, zejména změn na sítnici a významu vyšetření očního pozadí.
-
Screening rizika předčasného porodu zavedením programu QUiPP
V České republice se incidence předčasných porodů dlouhodobě pohybuje okolo 8 % a je druhou nejčastější příčinou perinatální úmrtnosti a nemocnosti novorozenců. Projekt zavádí původně britský screeningový programu QUiPP do prostředí českého zdravotnictví. Cílem projektu je optimalizovat péči o jinak asymptomatické těhotné ženy s vysokým rizikem spontánního předčasného porodu. U žen se zatíženou porodnickou anamnézou, ale jinak asymptomatických, se zkráceným děložním hrdlem pod 25 mm bude provedeno neinvazivní biochemické vyšetření cervikovaginálního sekretu pro vyhodnocení kvality a kvantity fetálního fibronektinu. Pro ženy, které budou pozitivní ve všech třech ukazatelích programu QUiPP, bude vytvořen speciální léčebně-preventivní program v ambulanci perinatologického centra. Těmto ženám bude poskytnuta odborná péče pro prevenci a oddálení předčasného porodu.
-
Časný záchyt tyreopatií v těhotenství
Hormony štítné žlázy mají nezastupitelný význam pro úspěšné otěhotnění, pro vývoj plodu i pozdější psychosomatický vývoj dítěte. Neléčená onemocnění v těhotenství mohou mít negativní dopady jak na průběh těhotenství, tak na vývoj dítěte. Myšlenkou programu je časné odhalení onemocnění štítné žlázy u těhotných žen, a to změřením hladiny hormonů štítné žlázy a protilátek v krvi, nejpozději do ukončeného 13. gestačního týdne těhotenství. V případě zjištění rizikových hodnot, bude těhotná žena odeslána k došetření na endokrinologii a následně zváženo zahájení léčby.
-
Sekundární prevence osteoporotických zlomenin u osob nad 50 let věku po první prodělané osteoporotické zlomenině
Osteoporóza je onemocnění skeletu charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti se zvýšeným rizikem vzniku zlomenin (80 % zlomenin nad 50 let věku je osteoporotických). Prodělaná osteoporotická zlomenina zvyšuje 2-5krát riziko vzniku další osteoporotické zlomeniny. Se zlomeninou kosti stehenní je spojená vysoká úmrtnost (19 % v 1. roce po prodělání zlomeniny). Pilotní projekt ověří fungování koordinovaného vyhledávání pacientů s osteoporózou po prodělané zlomenině s následným diferenciálně–diagnostickým vyšetřením na osteologickém pracovišti a případnou léčbou osteoporózy a intervencí k prevenci pádů. Projekt povede ke změně stávající organizace péče o pacienty s osteoporózou, ke zvýšení efektivity jejich vyhledávání a tím k poklesu počtu následných osteoporotických zlomenin po první prodělané zlomenině.