Jak by měla vypadat strava onkologického pacienta a na co by se při jeho výživě nemělo zapomínat? Je zapotřebí, aby někteří onkologičtí pacienti měli, vzhledem k povaze svého onemocnění, speciálně upravenou stravu? Může dojít v průběhu léčby rakoviny ke změnám ve vnímání chuti? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v uvedených zdrojích.
Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)
Články na NZIP
-
Edukační program dietní redukční léčby
Obézní pacienty je třeba v dietě komplexně edukovat (vychovávat). Co se rozumí pod pojmy základní edukace, specializovaná edukace a reedukace?
-
Život se stomií
Pacient se stomií musí dodržovat několik zásad, aby předešel komplikacím a kvalita jeho života byla co nejvyšší. Především se musí naučit vhodně stravovat. Nemusí se vyhýbat ani sportu a měl by pečovat o svou psychickou kondici.
-
Dieta u kloubních onemocnění – úvod
Význam diety u kloubních onemocnění je spíše přeceňován. Významná je pouze u dny (viz článek Dieta u dny a hyperurikemie). Artrózy mohou být například výraznější u pacientů v malnutrici (podvýživě). Prevencí a snad i léčbou artróz může být bílkovinná strava, ale její efekt na ústup artrotických obtíží je malý.
-
Alergie na obilí
Bílkoviny obsažené v obilí mohou u některých lidí vyvolávat alergické potíže. Nejčastěji se vyskytuje alergie na pšenici. Příznaky se mohou objevit bezprostředně po konzumaci obiloviny nebo o něco později. Alergie na obilí se většinou projevuje vyrážkami nebo svěděním kůže, případně dýchacími či trávicími potížemi. Z botanického hlediska se pšenice řadí mezi trávy, proto u lidí trpících alergií na travní pyly je často pozorována i zkřížená alergie na pšenici a jiné obiloviny (žito, ječmen či špalda) v potravě.
Doporučené zdroje
-
Zhoubné nádory hlavy a krku
Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě nádorů hlavy a krku. Dozvíte se, které nádory řadíme do této skupiny, z jakého důvody jsou těžko rozpoznatelné, koho nejčastěji postihují a jak žijí lidé, kterým byl diagnostikován nádor v oblasti hlavy nebo krku.
-
Zhoubné nádory mozku a míchy
Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů mozku a míchy. V příspěvcích je vysvětlen rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným či primárním a sekundárním nádorem mozku. Pozornost je také zaměřena na nejčastější typy nádorů, které postihují centrální nervovou soustavu.
-
Zhoubné nádory žaludku
Zdroje věnované příčině, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny žaludku. Naleznete také užitečné rady, které se týkají péče, stravovacích návyků a úpravy jídelníčku po operaci žaludku.
-
Zhoubné nádory varlat
Zdroje věnované preventivnímu vyšetření varlat, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny varlat.