Vývojová dysplazie kyčelního kloubu

Čím je způsobena vývojová a jaké jsou její příznaky? Která vyšetření je třeba provést pro stanovení diagnózy a jak probíhá léčba? Proč se u dětí provádí vyšetření kyčlí? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

Pokračujte na původní zdroj

Vývojová dysplazie kyčelního kloubu

Více v kategorii Vrozené vývojové vady

Články na NZIP

 • CHOPN: diagnóza

  Za příznaky CHOPN, jako jsou úporný kašel, vykašlávání hlenu či dušnost, se může skrývat řada různých onemocnění. Proto je důležité, aby lidé s příznaky CHOPN co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc a nechali se řádně vyšetřit. Mnoho nemocných však příznaky, zejména zpočátku, bagatelizuje jako „nachlazení“, omlouvá je momentálním nedostatkem kondice nebo je mylně považuje za první známky stáří.

 • Astma: diagnóza

  Mnoho plicních onemocnění je často rozpoznáno až v relativně pozdním stadiu. Včasná diagnostika je však pro léčbu a dlouhodobý průběh onemocnění zásadní. Diagnóza v pozdním stadiu může znamenat, že změny jsou již trvalé a organismus na léčbu nebude reagovat, zatímco včasná léčba může pacientovi zajistit vyšší kvalitu života. V případě podezření na astma (např. v případě přetrvávajícího kašle) je třeba neprodleně provést vyšetření plic a dýchacích cest. Je-li to možné, měla by být stanovena závažnost onemocnění a zjištěn spouštěč obtíží.

 • Rakovina prsu: diagnóza (mamografie, ultrazvuk)

  Při podezření na zhoubný nádor prsu zavolejte do některého z akreditovaných center mamografického screeningu a popište pociťované potíže (zda si například hmatáte bulku, která dříve v prsu nebyla). Po domluvě termínu vyšetření je pak na specializovaném pracovišti zpravidla provedena mamografie, což je jedna ze zobrazovacích metod a používá se jako standardní vyšetření při diagnostice zhoubných nádorů prsu. Podle výsledku zobrazovacího vyšetření se lékař rozhodne, zda bude potřeba provést přesnější – histologické – vyšetření odebraného vzorku tkáně. Zjistíte-li neobvyklou změnu ve vašem prsu, je potřeba, aby její původ objasnil lékař. Diagnóza zhoubných nádorů prsu je založena na kombinaci klinických, zobrazovacích a invazivních postupů (biopsie).

Doporučené zdroje

 • Fenylketonurie

  Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě fenylketonurie. Příspěvky přinášejí informace, které se týkají včasného záchytu nemoci (novorozenecký screening) a celoživotní fenylketonurické diety, včetně návodů na sestavování jídelníčku. Prostor je poskytnut také dalším dědičným metabolickým poruchám, ke kterým se řadí například homocystinurie.

  Přejít na externí zdroj
 • Rozštěp patra a/nebo rtu

  Jaké mohou být příčiny rozštěpu rtu a patra a kdy nejdříve je možné tuto vrozenou vadu zjistit? Které zdravotní problémy mohou s uvedenou diagnózou souviset? Co obnáší léčba a jaké chirurgické zákroky, při této rozštěpové vadě, je třeba podstoupit? Odpovědi na tyto otázky a další informace k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Pes equinovarus

  Zdroje věnované příčinám, projevům, komplikacím, diagnostice a léčbě pes equinovarus. Příspěvky se zaměřují především na průběh léčby této vrozené vady nohy, včetně rehabilitace a fyzioterapie. Pozornost je věnována také Ponsetiho metodě a ortopedickým pomůckám.

  Přejít na externí zdroj