Co je srdeční selhání, jaké mohou být jeho příčiny a je možné mu předejít? Jaký je rozdíl mezi akutním a chronickým srdečním selháním? Která vyšetření je třeba absolvovat při podezření na srdeční nedostatečnost? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.
Související témata: Cévní mozková příhoda, Chlopenní vady, Infarkt myokardu a angina pectoris, Jiná onemocnění kardiovaskulárního systému, Onemocnění lymfatických cév, Onemocnění srdečního svalu, Onemocnění tepen, Onemocnění žil, Poruchy srdečního rytmu (arytmie), Srdečně-cévní onemocnění: výživa a pohyb, Srdeční selhání, Vrozené srdeční vady, Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy
Články na NZIP
-
Onemocnění srdečního svalu: co to je?
Pokud je srdeční sval nemocný a nefunguje správně, srdeční komory se již nezvládají dostatečně smršťovat a vysílat tak do oběhu dostatečné množství krve (a tím i kyslíku a živin). Nemoci srdečního svalu proto mohou vést ke zvýšení srdeční nedostatečnosti a v důsledku k problémům, jako jsou srdeční arytmie nebo náhlá srdeční smrt.
-
Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza
Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě těchto příznaků a je nutné potvrdit ji dalšími vyšetřeními.
-
Arytmogenní kardiomyopatie (pravé komory)
U arytmogenní kardiomyopatie (ACM) dochází k dědičnému ukládání pojivové tkáně a tuku ve svalech srdeční komory. Nejčastěji je postižena pravá komora, ale často jsou postiženy obě komory. V některých případech může být postižena pouze levá komora, proto se v současnosti termín arytmogenní kardiomyopatie pravé komory již považuje spíše za podjednotku arytmogenní kardiomyopatie.
-
Restriktivní kardiomyopatie
Restriktivní kardiomyopatie (RCM) je v západních zemích velmi vzácná. Dochází při ní k zesílení nejvnitřnější stěny srdce (endokard) a k fibrotizaci (vznik vazivové, tedy nesvalové, tkáně spojené s tvorbou jizev) srdečního svalu spojené s jeho zvýšenou tuhostí. Toto onemocnění se vyskytuje u žen přibližně dvakrát častěji než u mužů. Formy RCM, které se vyskytují v Evropě, poměrně dlouho nezpůsobují žádné potíže. Jakmile ale začnou pacientovi způsobovat problémy, progrese onemocnění je často velmi rychlá.
Doporučené zdroje
-
Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, projevům a léčbě srdeční arytmie. Dozvíte se, z jakého důvodu dochází k poruchám srdečního rytmu, pro koho představují tyto poruchy zdravotní riziko a jaké typy srdečních arytmií se rozlišují.
-
Cholesterol
Zdroje věnované úloze cholesterolu v našem těle, zdravotním rizikům, která přináší vysoká hladina cholesterolu v krvi, vlivu stravy na hladinu cholesterolu a radám, které se týkají stravování.
-
Lymfedém
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě lymfedému. Kde se nejčastěji vyskytuje a která onemocnění může doprovázet lymfatický otok či jaké mohou být jeho komplikace? Jaký význam má při uvedených potížích lymfodrenáž, rehabilitace nebo tejpování? Odpovědi na tyto otázky naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Transplantace srdce
Kdy byla poprvé provedena transplantace srdce? Pro koho je operace vhodná a jakou vyžaduje přípravu? Kde se tato unikátní operace provádí a jak probíhá? Která opatření následují po operačním výkonu a jak se žije lidem s transplantovaným srdcem? Informace, které se týkají transplantace srdce naleznete v uvedených zdrojích.