Srdeční selhání

Co je , jaké mohou být jeho příčiny a je možné mu předejít? Jaký je rozdíl mezi a srdečním selháním? Která vyšetření je třeba absolvovat při podezření na srdeční nedostatečnost? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.

Pokračujte na původní zdroj

Srdeční selhání

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

 • Onemocnění srdečního svalu: co to je?

  Pokud je srdeční sval nemocný a nefunguje správně, srdeční komory se již nezvládají dostatečně smršťovat a vysílat tak do oběhu dostatečné množství krve (a tím i kyslíku a živin). Nemoci srdečního svalu proto mohou vést ke zvýšení srdeční nedostatečnosti a v důsledku k problémům, jako jsou srdeční arytmie nebo náhlá srdeční smrt.

 • Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza

  Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě těchto příznaků a je nutné potvrdit ji dalšími vyšetřeními.

 • Arytmogenní kardiomyopatie (pravé komory)

  U arytmogenní kardiomyopatie (ACM) dochází k dědičnému ukládání pojivové tkáně a tuku ve svalech srdeční komory. Nejčastěji je postižena pravá komora, ale často jsou postiženy obě komory. V některých případech může být postižena pouze levá komora, proto se v současnosti termín arytmogenní kardiomyopatie pravé komory již považuje spíše za podjednotku arytmogenní kardiomyopatie.

 • Restriktivní kardiomyopatie

  Restriktivní kardiomyopatie (RCM) je v západních zemích velmi vzácná. Dochází při ní k zesílení nejvnitřnější stěny srdce (endokard) a k fibrotizaci (vznik vazivové, tedy nesvalové, tkáně spojené s tvorbou jizev) srdečního svalu spojené s jeho zvýšenou tuhostí. Toto onemocnění se vyskytuje u žen přibližně dvakrát častěji než u mužů. Formy RCM, které se vyskytují v Evropě, poměrně dlouho nezpůsobují žádné potíže. Jakmile ale začnou pacientovi způsobovat problémy, progrese onemocnění je často velmi rychlá.

Doporučené zdroje