Které refrakční vady rozlišujeme a jaký je způsob jejich korekce? Jak probíhá laserová operace oka a pro koho je vhodná? Může monitor poškodit zrak a existuje způsob, jak šetřit oči při práci u počítače? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.
Více v kategorii Oči
Články na NZIP
-
Co je to „off-label“ použití registrovaných léčivých přípravků?
Ošetřující lékař za určitých podmínek může při poskytování zdravotních služeb použít registrovaný léčivý přípravek způsobem, který není v souladu se souhrnem údajů o přípravku (jde o tzv. „off-label použití“, jinak „off-label use“).
-
Kontrola tabáku
Pod pojmem „kontrola tabáku“ se obecně rozumí snížení dostupnosti tabákových výrobků, ochrana před tabákovým kouřem a nabídka léčby závislosti na tabáku.
-
Bělení zubů
Zářivě bílé zuby jsou považovány za ideál krásy. K udržení bělosti svých zubů může významně přispět každý z nás důslednou a správnou péčí o zuby v kombinaci s vyhýbáním se potravinám a zlozvykům, které zabarvují zuby, jako jsou káva, některé druhy čaje, červené víno a především nikotin. V zubní ordinaci lze zabarvení usazené na povrchu zubu důkladným profesionálním čištěním zubů odstranit. Odolnější zabarvení zubů je možné odstranit pomocí bělicích procesů. Dostupné metody pro bělení zubů se dělí na vnější (externí) a vnitřní bělení a bělení pomocí laseru nebo UV záření.
-
Registrace léku
Při poskytování zdravotních služeb lze předepisovat, uvádět do oběhu nebo používat pouze registrované léčivé přípravky, pokud není ve výjimečných případech dovoleno jinak (specifické léčebné programy, použití neregistrovaného léčivého přípravku). Projde-li nový lék úspěšně třetí fází klinických hodnocení, lze všechny výsledky testování předložit k registraci lékovou autoritou. Hlavním účelem registrace je minimalizace předvídatelných rizik spojených s uvedením léku na trh. Vždy se posuzuje kvalita, účinnost a bezpečnost léčiva a to, zda je u něj příznivý poměr rizika a prospěšnosti. Registrační a poregistrační procesy se neustále vyvíjejí v reakci na vědecký pokrok. Pravidla pro schvalování léčiv jsou jednotná pro všechny země EU.
Doporučené zdroje
-
Vši
Zdroje věnované popisu a životnímu cyklu vši, příznakům a způsobu přenosu vší a radám, jakým způsobem se tohoto parazita zbavit.
-
Zelený zákal (glaukom)
Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě zeleného zákalu. Dozvíte se, jak souvisí nitrooční tlak s poškozením zrakového nervu, z jakého důvodu je důležité preventivní měření nitroočního tlaku očním lékařem a jaké následky může mít neléčený zelený zákal (glaukom).
-
Tupozrakost (amblyopie)
Co je tupozrakost, proč k ní dochází, jaké má projevy a ve kterém věku vzniká? Jak se diagnostikuje a léčí toto oční onemocnění? Na jakém principu je založena léčebná metoda, při které dítě nosí okluzor? Z jakého důvodu by měl být zrak kontrolován už od dětství? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se týkají očních vad, naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Šedý zákal (katarakta)
Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě získaného a vrozeného šedého zákalu. V příspěvcích naleznete informace, které se týkají péče o zrak, průběhu operace šedého zákalu a zkušeností očních lékařů s léčbou očních zákalů.