Poruchy vylučování moči (pomočování, enuréza)

Jaké důvody mohou vést k poruchám vylučování a na koho se obrátit v případě zmíněných zdravotních problémů? Která vyšetření je třeba podstoupit, aby byla zjištěna příčina těchto potíží? Co může způsobit dětí a mohou enurézou trpět i dospělí? Odpovědi na tyto otázky a další informace k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

Více v kategorii Ledviny a močový měchýř

Články na NZIP

 • Jak postupovat při nadměrné hlukové zátěži

  Nejdůležitější úlohu při ochraně obyvatelstva před škodlivinami včetně hluku mají orgány ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice, Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienik), ale i jiné instituce se podílejí na tomto úkolu. Při obtěžování nadměrným hlukem mohou občané podat oficiální podnět. Projednání se urychlí oslovením kompetentní instituce.

 • Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza

  Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě těchto příznaků a je nutné potvrdit ji dalšími vyšetřeními.

 • Halucinogenní drogy: lysohlávky

  Lysohlávky jsou stopkovýtrusné houby, které se vyskytují v mnoha druzích (česká, mexická, aztécká, horská aj.). Řadí se mezi tzv. pravé halucinogeny. Halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Ovlivňují smyslové vnímání, prožívání okolní reality i sebe sama.

Doporučené zdroje

 • Glomerulonefritida

  Zdroje věnované popisu, příčinám, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě glomerulonefritidy. Prostřednictvím příspěvků se můžete dozvědět, co je glomerulus, kde se nachází a jakou plní funkci, které typy glomerulonefritidy se nejčastěji vyskytují nebo jaké mohou nastat komplikace při tomto onemocnění ledvin.

  Přejít na externí zdroj
 • Infekce močových cest

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekce močových cest. Dozvíte se, jakým způsobem se bakterie způsobující infekci dostanou do močových cest, proč jsou ohroženy při urologických infekcích i ledviny a z jakého důvodu trpí ženy infekcí močových cest častěji než muži.

  Přejít na externí zdroj
 • Hemodialýza

  K čemu slouží hemodialýza (dialýza) a jaké jsou její základní typy? Jak probíhá tato léčebná metoda a kde ji lze provést? Z čeho se skládá dialyzátor a co obsahuje dialyzační roztok? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v těchto zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Ledvinové kameny

  Zdroje věnované příčině, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě ledvinových kamenů. Kde vznikají, jak vypadají a co mohou způsobit ledvinové kameny? Co je ledvinová kolika a jaké jsou její příčiny? Jakým způsobem probíhá vyšetření na přítomnost kamenů v ledvinách a močových cestách? Odpovědi a další informace, které se týkají ledvinových kamenů naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj