Kolonoskopie

Co je , k čemu slouží a jak by se měl pacient na ni připravit? Jakým způsobem vyšetření probíhá a jak dlouho trvá? Proč se říká, že kolonoskopie zachraňuje životy? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v poskytnutých zdrojích.

Pokračujte na původní zdroj

Kolonoskopie

Více v kategorii Diagnostické metody

Články na NZIP

 • Rakovina tlustého střeva a konečníku: diagnóza

  Čím dříve je střevní polyp nebo kolorektální karcinom diagnostikován, tím větší je šance na úplné vyléčení. Rakovina tlustého střeva a konečníku se obvykle vyvíjí ze střevních polypů po dlouhou dobu a typické příznaky vyvolává až v pozdním stadiu. Proto mají zcela zásadní význam preventivní vyšetření, která umožňují včasné odhalení a odstranění nádoru nebo jeho prekurzorů. Pokud již existuje podezření na kolorektální karcinom, lze diagnózu potvrdit různými vyšetřovacími metodami [1].

 • Preventivní prohlídky: ženy ve věku 50 a více let

  Ženy ve věku 50 a více let mají nárok na všeobecné preventivní prohlídky, zubní preventivní prohlídky, gynekologické preventivní prohlídky, kontrolu glykemie, vyšetření koncentrace tuků v krvi, orientační vyšetření moči, vyšetření EKG, preventivní mamografické vyšetření, test okultního krvácení do stolice nebo screeningovou kolonoskopii, případně i vyšetření funkce ledvin.

 • Rakovina tlustého střeva a konečníku: screeningový program

  Program screeningu kolorektálního karcinomu funguje v České republice již od roku 2009, ale až v roce 2014 (po zahájení adresného zvaní) se stal plošným a celopopulačním [1]. Teprve od ledna 2014 tak lze hovořit o systematickém a standardizovaném programu screeningu kolorektálního karcinomu. Nejspolehlivější metodou, jak odhalit zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku ve velmi časném stadiu, je kolonoskopie. Screening kolorektálního karcinomu zvyšuje šanci pacientů na úplné uzdravení i na přežití.

Doporučené zdroje

 • Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice

  Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice prováděný jednou za dva roky. Od roku 2009 si mohli lidé starší 55 let zvolit jako primární screeningovou metodu kolonoskopii, v roce 2020 byla věková hranice snížena na 50 let. Screeningová kolonoskopie má být prováděna jednou za deset let. Screening kolorektálního karcinomu doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Rada Evropské unie. Systém pro sběr dat i monitorování jeho účinnosti jsou v souladu s mezinárodními doporučeními, které vydává Evropská komise.

  Přejít na externí zdroj
 • Biopsie

  Co je biopsie a v jakém případě ji lékař požaduje? Jaké typy biopsie se provádějí? Jak probíhají některé druhy biopsie a jaké zdravotní komplikace mohou v některých případech nastat? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Elektroencefalografie

  Co je elektroencefalografie (EEG), k čemu slouží a jak probíhá? Je třeba zvláštní přípravy ze strany pacienta na toto vyšetření? Jaké jsou nové metody vyhodnocování záznamů EEG? Potřebné informace, které se týkají uvedeného tématu, můžete nalézt v těchto zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Angiografie

  Co je angiografie, kdy se k ní přistupuje a jakým způsobem probíhá? Jaká příprava, ze strany pacienta, by měla předcházet tomuto vyšetření? Může tato vyšetřovací metoda způsobit nějakou zdravotní komplikaci? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj