Co je elektroencefalografie (EEG), k čemu slouží a jak probíhá? Je třeba zvláštní přípravy ze strany pacienta na toto vyšetření? Jaké jsou nové metody vyhodnocování záznamů EEG? Potřebné informace, které se týkají uvedeného tématu, můžete nalézt v těchto zdrojích.
Více v kategorii Diagnostické metody
Články na NZIP
-
Schizofrenie: diagnóza a léčba
Schizofrenie většinou probíhá v epizodách: tzv. ataky se střídají s relativně klidnými obdobími. Léčba spočívá jak v užívání léků, tak v psychosociálních opatřeních, jako je zejména psychoterapie a socioterapie.
-
ADHD u dětí: příčiny a diagnóza
Mechanismus vzniku ADHD zatím nebyl plně objasněn. Odborníci předpokládají, že se na něm podílí mj. chybná regulace metabolismu dopaminu, serotoninu, popř. noradrenalinu (viz článek Neurotransmitery: poslové uvnitř mozku). Významnou roli zřejmě hrají i genetické předpoklady. Diskutuje se i o možném vlivu nedostatku kyslíku při porodu a také o rizikových faktorech, kterým bylo vystaveno dítě ještě v prenatálním období (tzn. v děloze matky), např. různé infekce. Na vzniku ADHD se možná podílí i předčasný porod, nadměrná konzumace peprmintu během těhotenství či užívání drog nebo tabáku. ADHD může být negativně ovlivněna i nedůslednou výchovou.
-
Parkinsonova nemoc: diagnóza
Parkinsonova nemoc je chronické a progresivní onemocnění, které je většinou diagnostikováno až několik let po jeho začátku. Typické obtíže se objeví až poté, co množství dopaminu (v důsledku pokračujícího zániku buněk v substantia nigra) klesne přibližně o 60 procent. Diagnóza je založena především na klinickém obrazu, anamnéze a důkladném neurologickém vyšetření.
-
Organické duševní poruchy: diagnóza a léčba
U mnoha organických duševních poruch (ODP) jsou příznaky stejné nebo podobné jako u psychiatrických onemocnění. Diagnostika ODP proto spočívá v základním předpokladu, že organické onemocnění přímo či nepřímo ovlivňuje jednu či více funkcí mozku. U ODP hraje roli řada onemocnění z různých lékařských oborů, proto je při jejich diagnostice a léčbě nezbytná multidisciplinární spolupráce (neurologů, psychiatrů, internistů atd.).
Doporučené zdroje
-
Angiografie
Co je angiografie, kdy se k ní přistupuje a jakým způsobem probíhá? Jaká příprava, ze strany pacienta, by měla předcházet tomuto vyšetření? Může tato vyšetřovací metoda způsobit nějakou zdravotní komplikaci? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.
-
Biopsie
Co je biopsie a v jakém případě ji lékař požaduje? Jaké typy biopsie se provádějí? Jak probíhají některé druhy biopsie a jaké zdravotní komplikace mohou v některých případech nastat? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
-
CT vyšetření
Co je výpočetní tomografie (CT) a jak probíhá? Kdy se k tomuto vyšetření přistupuje a jakou vyžaduje přípravu ze strany pacienta? Jaký je princip pozitronové emisní tomografie a ve kterém oboru se nejvíce využívá? Jaká příprava tomuto vyšetření předchází? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají uvedených vyšetřovacích zobrazovacích metod, naleznete v těchto zdrojích.
-
Endoskopie
K čemu slouží endoskopie a co umožňuje? Ve kterých oborech se tato vyšetřovací metoda používá a je třeba se jí obávat? Jaké existují druhy endoskopie? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají jednotlivých endoskopických vyšetření, naleznete v uvedených zdrojích.