Dárcovství

Co vše obnáší darování a kdo může být dárcem? Proč se lidé rozhodli darovat svůj orgán? Jakými pravidly se řídí orgánů a co je víceorgánová transplantace? Odpovědi na tyto otázky a další informace se nacházejí v uvedených zdrojích.

Pokračujte na původní zdroj

Dárcovství

Více v kategorii Dárcovství

Články na NZIP

 • Veřejný rakouský portál o zdraví

  Veřejný rakouský portál o zdraví (Öffentliche Gesundheitsportal Österreichs) poskytuje kvalitní, nezávislé a odborně garantované informace o lidském zdraví a nemocech. Je rozčleněn do pěti hlavních sekcí: zdravý život, nemoci, diagnóza a laboratoř, zdravotnické výkony a služby.

 • Mužské pohlavní orgány: struktura a funkce

  Mužské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, sexuálnímu uspokojení a hrají důležitou roli v hormonální regulaci. Rozlišujeme vnější pohlavní orgány a vnitřní pohlavní orgány. Vnější i vnitřní pohlavní orgány se řadí k primárním pohlavním znakům, protože jsou přítomny již při narození. Naopak sekundární pohlavní znaky (např. vousy, ochlupení v podpaží a pubické ochlupení) se vyvíjejí až v období puberty, a to v důsledku zvýšené tělesné produkce pohlavních hormonů.

 • Darování orgánů

  Podle zákona č. 285/2002 Sb., o darování, odběrech a transplantacích tkání a orgánů (transplantační zákon), ve znění pozdějších předpisů, je darování orgánů v ČR dobrovolné a bezplatné.

 • Pokles dělohy, sestup pánevních orgánů

  Pokles dělohy se může objevit, pokud má žena oslabené svaly pánevního dna a přilehlou pojivovou tkáň. Mezi možné následky patří častější nutkání na močení, infekce a záněty v oblasti genitálií a močových cest, a dokonce i bolesti zad. Současně s poklesem dělohy se často vyskytuje prolaps přední stěny vaginy (cystokéla) nebo prolaps zadní stěny vaginy (rektokéla). Všechny tyto abnormální stavy se řadí do skupiny poruch anatomie pánevního dna, které jsou souhrnně označovány jako sestup pánevních orgánů [1].