Jak žijí lidé po amputaci a jakým způsobem se udržují v kondici? Kdy se začíná po amputaci s rehabilitací? Co umožňují moderní protézy a lze se po amputaci končetiny věnovat aktivně sportu? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, je možné nalézt v doporučených zdrojích.
Související témata: Pohybový aparát: základní informace,
Více v kategorii Kosti, klouby, svaly, šlachy
Články na NZIP
-
Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)
Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.
-
Kolostomie: vývod tlustého střeva
Kolostomie je nejčastějším druhem stomie, jedná se o zhruba tři pětiny případů. Vývod tlustého střeva má většinou šířku 2 až 5 cm v průměru, a obvykle vystupuje 1 až 2 cm nad povrch břicha.
-
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK)
Hlavní příčinou ICHDK je ateroskleróza a jako u všech onemocnění, která mají tuto příčinu, je možné její riziko významně snížit řadou preventivních opatření. Ateroskleróza omezuje průtok krve, což vede k nedostatku kyslíku a živin v oblasti zásobované postiženou tepnou (nebo tepnami). Výrazné příznaky se nicméně obvykle objevují až v okamžiku, kdy je zablokování tepny významné.
-
Lymfedém po operaci karcinomu prsu
Pacientky s rakovinou prsu často podstupují chirurgický zákrok a radioterapii. Následkem této léčby může být narušen odvod tkáňového moku, což může přispět k rozvoji lymfedému na horní končetině. Čím je protinádorová léčba radikálnější, tím vyšší je riziko vzniku lymfedému. Bylo popsáno, že nějaká forma lymfedému paže se v důsledku chirurgického odstranění nebo ozařování lymfatických uzlin vyvine po různě dlouhé době (měsíce až roky) až u 42 % žen, které podstoupí amputaci prsu. Aby se v maximální míře předešlo rozvoji lymfedému, je důležité, aby po operaci prsu byl pečlivě ošetřen i ten nejmenší otok paže.
Doporučené zdroje
-
Dna
Zdroje věnované příčině, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě dny (podagra, pakostnice). Dozvíte se, proč si dna získala přezdívku nemoc králů a koho nejčastěji postihuje v dnešní době, které klouby a orgány bývají nejvíce postiženy a jak by mělo vypadat složení jídelníčku při onemocnění dnou.
-
Artritida
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekční a neinfekční artritidy. Pozornost je věnována zejména revmatoidní artritidě, která patří mezi nejčastější typy artritid. Dozvíte se také, že artritida se netýká pouze dospělých, ale může se objevit i u dětí, kdy hovoříme o tzv. juvenilní idiopatické artritidě.
-
Zmrzlé rameno
Co je syndrom zmrzlého ramene (zmrzlé rameno) a jaké jsou jeho příčiny a příznaky? Která vyšetření je třeba absolvovat k určení uvedené diagnózy? V čem spočívá léčba a které cviky jsou vhodné pro uvolnění ztuhlého a bolestivého ramene? Odpovědi na otázky a další informace, které se týkají zmíněného onemocnění ramenního kloubu, naleznete v těchto zdrojích.
-
Artróza
Zdroje věnované prevenci, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě artrózy. Najdete zde praktické rady, jak žít s artrózou a informace, které se týkají umělé náhrady poškozeného kloubu.