Na webu pacientské organizace SMÁci, z.s. je k dispozici seznam neuromuskulárních center v ČR, která zajišťují diagnostiku a léčbu pro celé spektrum pacientů s vrozenými i získanými nervosvalovými onemocněními.
Související témata: Demence: péče o blízkého, Demence: základní informace, Parkinsonova nemoc,
Více v kategorii Mozek a nervy
Články na NZIP
-
Bolest hlavy a migréna
S nějakou formou bolesti hlavy se ve svém životě setká většina lidí. Bolesti hlavy běžně provázejí infekce horních cest dýchacích, jsou součástí projevů únavy, emočního vypětí nebo špatného spánku, hladovění nebo přejedení. Může je způsobovat nerozpoznaná porucha zrakové ostrosti nebo zubní zánět. Často jsou původem od krční páteře. Závažná bolest hlavy může mít původ v proběhlém úrazu hlavy. Bolesti hlavy mohou být projevem intoxikací nebo následkem užívání drog, alkoholu nebo kouření.
-
Zánět mozkových blan (meningitida)
Zánět mozkových blan neboli meningitida je obávané onemocnění, které může mít závažnou prognózu. Mozkové blány pokrývají nejen mozek, ale i míchu. Původcem onemocnění může být virus (příkladem je klíšťová encefalitida), bakterie (příkladem je meningokoková meningitida), případně jiné mikroorganismy.
Doporučené zdroje
-
Syndrom karpálního tunelu
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.
-
Spinální svalová atrofie (informace od pacientské organizace)
Spinální svalová atrofie je onemocnění motoneuronu, tj. onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako např. běhání, pohyby hlavy a polykání. Nemoc se v populaci vyskytuje přibližně u 1 z 6000 narozených dětí a asi 1 ze 40 osob je přenašečem nemoci. Pacientská organizace SMÁci, z. s. předkládá řadu informací o této chorobě.
-
Poruchy spánku
Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.
-
Mozková mrtvice
Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.